سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ۱۴ اوت ۲۰۱۸
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

حجم موتور چیست و چه تاثیری بر خودرو دارد ؟
حجم موتور چیست و چه تاثیری بر خودرو دارد ؟

چند سالی است که ورود خودرو با حجم موتور بالاتر از ۲۵۰۰ سی سی به کشور ممنوع شده است و فقط خودرو های با حجم کمتر از ۲۵۰۰ سی سی اجازه ورود به کشور و طی مراحل گمرکی را دارند. 
حجم موتور عبارت است از مجموع محوطه احتراق موتور که بین سرسیلندر و پیستون واقع شده که با احتراق بنزین یا گاز یا گازوییل موجب حرکت پیستون شده و حرکت پیستون نیز موجب به گردش در آوردن میل لنگ شده و از تولید این حرکت یک قدرت دوار ایجاد میشود که با انتقال این قدرت به گیربکس خودرو به حرکت در می آید.
حجم موتور به سیلندر های مختلفی از یک تا بیشتر قابل تقسیم هستند. از سیتروئن ۲ سیلندری ، ولو ۵ سیلندری ، آئودی ۱۰ سیلندری ، بوگاتی ویرون ۱۶سیلندری تا انبوه خودرهای متعارف ۴ - ۶ - ۸ و ۱۲ سیلندری. مثلا یک خودروی ۲۵۰۰ سی سی بستگی به تکنولوژی کمپانی سازنده احتمال طراحی ۶ یا ۵ یا ۴ سیلندری را داراست .
خوب پس حجم موتور یک فاکتوری است که قابلیت تبدیل به چند سیلندر را دارد و کارخانه های مختلف از این حجم با فن آوری متفاوت در برنامه ریزی سوخت و طراحی بهتر قادرند توان خروجی گوناگونی را بدست آورند . برای مثال سوخت بنزین توان بیشتری نسبت به سوخت گازوئیل تولید میکند و نوع سوخت هم هر چه قدر مرغوب تر باشد توان بدست آمده بیشتر میشود. یعنی بنزین یورو ۵ از بنزین یورو ۴  بدلیل احتراق مناسب تر آمادگی تولید توان بیشتری را دارد.
در اتحادیه اروپا قوانین سخت گیرانه برای کاهش مصرف سوخت وضع شده است و کارخانه های تولید خودرو می بایست طی یک برنامه تدوین شده میزان مصرف خودرو ها را به شدت کاهش دهندو در همین رابطه خودروسازان که نمیخواستند فروش خودروهای متنوع خودرا با چالش همراه کنند با تحقیق بر روی این مطلب به راه حل جالبی دست پیدا کردند که این راه حل منجر به کاهش شدید مصرف سوخت خودروها انجامید.
راه حل های ارائه شده شامل  پایین آوردن حجم موتور بود ولی با استفاده از توربو شارژر جبران افت توان موتور انجام میشد. بدین شکل که موتور در دور پایین با توان کمتر و مصرف کمتر کار میکند ولی در دور بالا تر از ۲۰۰۰ دور توربو شارژر فعال شده و توان و سرعت چرخش را افزایش میدهد و این فن آوری تحول چشمگیری را در صنعت خودرو پدید می آورد که منجر به کاهش مصرف سوخت در اروپا و آمریکا گردید . خودروسازان اروپایی و در راس آنان ب.ام .و  و مرسدس بنز و سپس گروه فوکس واگن از این فن آوری استفاده کرده و بترتیب اکثر خودروسازان اروپایی به این شیوه روی آوردند و همزمان در آمریکا هم خودروسازان از جمله جنرال موتورز این فن آوری را بکار گرفتندو با توجه به اینکه در این فن آوری با فشردن پا بر روی شتاب دهنده  و عبور عقربه از دور ۲۰۰۰ دور در دقیقه موتوری بحرکت در می آید که هوای فشرده را به درون موتور تزریق میکند ، عمل سوخت با شتاب بسیار بالایی در درون موتور اتفاق می افتد که باعث چرخش سریع موتور و ایجاد توان بالا برای موتور میشود. این فن آوری نیاز به استقامت بالا در آلیاژ بکار رفته در موتور خودرو دارد چرا که حرارت ایجاد شده بسیار بالا میرود و خودرو باید تحمل این حرارت را داشته باشد. در موتور های اتمسفری یا معمولی بدون توربو سرعت انفجار سوخت در موتور بسیار پایین تر است. به همین دلیل موتوهای معمولی نسبت به موتورهای با توربو شارژر عمر بیشتری دارند ولی سوخت بیشتری هم مصرف میکنند. برای استفاده از موتورهای توربو دار استفاده از سوخت با کیفیت بالا و روغن موتور خوب الزامی است.
در اینجا بود که خودروسازان با استفاده از این فن آوری توانستند قدرت یک موتور ۳۰۰۰ سی سی را از یک موتور ۲۰۰۰ سی سی بدست آورند و با مصرف بنزین حدود ۶۰ درصد. برای نمونه موتور ۳۰۰۰ سی سی خودرو ب . ام . و  که برروی انواع  تولیدات این خودرو ساز نصب میشد و توان تولیدی آن ۲۷۰ اسب بخار بود  و مثلا در اطاق ۵ به اسم ۵۳۰ شناخته میشد با موتوری با حجم ۲۰۰۰ سی سی با استفاده از توربو شارژر با توان ۲۴۶ اسب بخار تولید شد که مصرف سوخت آن نیز حدود ۵٫۵ لیتر در یکصد کیلومتر است .
حالا ملاحظه می کنید که مساله ۲۵۰۰ سی سی بالاتر یا پایینتر  قابل حل است چون فن آوری قادر است با حجم موتور کمتر همان قدرت را به شما بدهد فقط خودروسازان باید همت کنند. در این راه بنظر میرسد که خودروسازان کره ای و ژاپنی اگر نتوانند خود را با این شرایط وفق دهند، از رقبای اروپایی و آمریکایی خود عقب افتاده و بازار پر سود آینده ایران را از دست خواهند داد. چون در حال حاضر محدویت ۲۵۰۰ سی سی به کسانی که خودرو پرقدرت تری را با این حجم عرضه میکنند در اولویت مشتریان قرارداده است.
 

ارسال دیدگاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..