جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ ۱۹ آوریل ۲۰۱۹
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

نمایشگاه «لومیر! اختراع سینما!» تولد سینما را در پاریس جشن می گیرد.
نمایشگاه «لومیر! اختراع سینما!» تولد سینما را در پاریس جشن می گیرد.

 قبل از اینستاگرام و سلفی ها، قبل از فیلمهای خانگی و کوداک و خیلی پیش از مستند سازی و به اشتراک گذاری آنلاین تمام لحظه های بیداریمان، دو برادر از شهر لیون با نوآوریهای خود درها را رو به آینده گشودند.

همزمان با ۱۲۰ سالگی نمایش اولین فیلم تاریخ سینما، نمایشگاهی در گراند پله پاریس، برادران لومیر یعنی لویی و آگوست را گرامی میدارد. برادرانی که نام خانوادگی آنها «لومیر» به معنای نور میباشد و سینما را به معنایی که امروز می شناسیم اختراع کردند، همینطور عکاسی رنگی و تکنولوژی سه بعدی. 

 اولین فیلم تاریخ سینما، سیاه و سفید و گرین دار است و کارگرانی را نشان می دهد  که از کارخانه لومیر که تجهیزات عکاسی تولید می کرد، خارج میشوند.

این نمایشگاه فیلمهای آغازین این دو برادر را که توسط انستیتو لومیر مرمت شده اند به نمایش میگذارد. انستیتو لومیر در لیون مرکزی برای تاریخ و حفظ آثار سینما می باشد. مکانی که در آن انواع و اقسام تکنولوژیهای آغازین سینما از قبیل کینتوسکوپها و زوتوپها یافت می شوند و همینطور مدارکی که حاکی از گسترش سریع این رسانه در آغاز قرن بیستم می باشند.

نمایشگاه لومیر دوران روشن قبل از کشتار جنگ جهانی اول را نشان می دهد، زمانی را که بیننده ها برای اولین بار می توانستند فیلمهایی از اطراف جهان را ببینند. این نمایشگاه همچنین سعی دارد جایگاه برادران لومیر را مشخص کند. بسیاری نو آوران از جمله توماس ادیسون در ایالات متحده امریکا، با ثبت تصاویر تجربیاتی به دست آورده بودند، اما لویی لومیر فردی بود که سینماتوگراف را در سال ۱۸۹۴ اختراع کرد، ابزاری کم حجم که تمام تکنولوژی حاضر در آن زمان را در خود داشت تا فیلمهای ۱۷ دقیقه ای روی نوارهای ۳۵ میلیمتری را ضبط و پخش کند.

تیری فرمو، مدیر فستیوال کن و انستیتو لومیر که همراه با ژاک ژربه این نمایشگاه را برگزار کرده اند می گوید: «لویی لومیر آخرین مخترع ولی اولین فیلمساز تاریخ است. او فیلمسازی بزرگ است. دیدگاهی بسیار سینماتوگرافیک در فیلمهایی که لویی لومیر و فیلمبرداران او ساخته اند وجود دارد.»

هر دو برادر مخترع بودند ولی آگوست بیشتر روی علم تمرکز داشت، در حالی که لویی از فیلمسازی لذت میبرد. به محض آنکه تکنولوژی لازم را بدست آوردند، گروهی فیلمساز تازه کار را به اقصی نقاط جهان فرستادند. آنها از صحنه هایی از قبیل خیابانهای ژاپن، بوداپست، استخراج نفت در آذربایجان، مصرف کنندگان تریاک در اندوچین و گدایان مکزیک فیلم گرفتند.   

این نمایشگاه همچنین شامل مدلی از سالن اندین هتل شیک سکریب است، جایی که  ده فیلم از برادران لومیر در آن نمایش داده شد. اولین نمایش عمومی در ۱۸۹۵ برای گروهی کوچک از تماشاچیان که از قبل بلیط تهیه کرده بودند.به نقل از آقای فرمو، «لومیر سینما را اختراع کرد. البته که حالا می توانید با ساعت یا آی فون هایتان فیلم تماشا کنید اما آن با تجربه تماشا در سالن سینما قابل مقایسه نیست.» 

 

مترجم: سارا سعیدان

ارسال دیدگاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..