چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۸
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

در حالی ایران خود را برای افزایش عرضه نفت به میزان یک میلیون بشکه آماده می‌کند که طی سال های گذشته به دلیل تحریم‌های اعمال شده مشتریان نفتی و سهم بازار خود را از دست داده است
در حالی ایران خود را برای افزایش عرضه نفت به میزان یک میلیون بشکه آماده می‌کند که طی سال های گذشته به دلیل تحریم‌های اعمال شده مشتریان نفتی و سهم بازار خود را از دست داده است

با تفاهم اولیه صورت گرفته بین کشورمان و ۱+۵، در حالی ایران خود را برای افزایش عرضه نفت به میزان یک میلیون بشکه آماده می‌کند که طی سال های گذشته به دلیل تحریم‌های اعمال شده مشتریان نفتی و سهم بازار خود را از دست داده است، اما اکنون زنگنه برای اوپک خط و نشان کشیده و اعلام کرده که ایران سهم خود را از اوپک پس می‌گیرد.
قیمت نفت از ژوئن سال گذشته از روند کاهشی برخوردار بوده و حتی در مقعطی به کانال ۴۰ دلار وارد شد، اما اعضای اوپک بر سر کاهش تولید با یکدیگر به تفاهم نرسیدند و در نتیجه اضافه عرضه موجود در بازار در کنار سایر عوامل فشار بر قیمت نفت را تشدید کرد.
در آن زمان اعراب اوپک به رهبری عربستان عزمشان را برای تغییر ندادن سیاست‌های تولید اوپک جزم کرده‌ بودند و در نتیجه روز به روز شاهد فاصله بیشتر از نفت ۱۰۰ دلاری بودیم. النعیمی، وزیر نفت عربستان در آن زمان حال خود را بهتر از همیشه عنوان کرد و وزیر نفت کشور مان در دیداری که با النعیمی در آستانه اجلاس اوپک داشت دیدگاه نفتی ایران را نزدیک به عربستان اعلام کرد.
به هرحال عربستان که به دنبال خروج نفت شیل از بازار نفت بود بر موضع خود برای تولید روزانه ۱۰ میلیون بشکه نفت پافشاری کرد و سعی نکرد که قیمت نفت به سطح سابق برگردد ، اما به تازگی عربستان با تاکید بر این که تولید نفت این کشور احتمالا در محدوده ۱۰ میلیون بشکه در روز باقی خواهد ماند، اعلام کرده که آماده افزایش قیمت نفت است ولی در صورتی که دیگر تولید‌کنندگان خارج از سازمان کشور‌های صادر‌کننده نفت (اوپک) نیز به این حرکت بپیوندند.
از سوی دیگر وزیر نفت کشورمان ضمن این که معتقد است افزایش عرضه نفت توسط ایران منجر به کاهش بیشتر قیمت نمی شود، اعلام کرده که ایران خواهان بازگشت سهم صادرات نفت خام خود به سطح پیش از اعمال تحریمهاست.
زنگنه در دیدار خود با اسدروبال چاوز، وزیر نفت ونزوئلا و دلسی رودریگرز، وزیر امور خارجه این کشور با بیان این که اعلام کرده که انتظار این است که سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) فضای لازم برای این مقدار افزایش تولید نفت ایران را در بازارهای جهانی فراهم کند.
وزیر نفت کشورمان پیش تر نیز با بیان این که اوپک آن قدر با تدبیر و بالغ است که بتواند خودش را تنظیم کند تا به بازار ضربه نخورد، گفته بود که محافظه کارترین اعضای اوپک نیز معتقد نیستند که اوپک باید بیش از ۳۰ میلیون بشکه تولید کند، به علاوه اعتقاد داریم میزان تولید اوپک باید پنج درصد کاهش یابد تا بازار نفت متعادل شود ضمن این که سهم بازار مساله‌ای نیست که از آن بگذریم.
بر اساس این گزارش وزیران نفت و امورخارجه ونزوئلا در این دیدار نیز گزارشی از فعالیتهای این کشور برای کمک به بهبود وضع قیمتها در بازارهای جهانی نفت و جلب همکاری تولید کنندگان غیر عضو اوپک با اعضای اوپک ارائه دادند و طرف ایرانی نیز بر ضرورت انجام اقدامهای مشترک برای بازگرداندن ثبات به بازار جهانی نفت و پرهیز از دخالت اراده و انگیزه های سیاسی در این مقوله تاکید و از تلاشهای ونزوئلا در این زمینه قدردانی و حمایت کرد.
حسن روحانی، رییس جمهور کشور مان نیز در دیدار با وزرای نفت و امورخارجه ونزوئلا ، اعلام کرد که قیمت امروز نفت به زیان تولیدکنندگان و ثبات بازار جهانی است و امیدواریم تلاش هماهنگ صادرکنندگان نفت برای بازگرداندن تعادل به بازار نفت، ادامه یابد تا با ایجاد ثبات و توازن قیمت در بازار، همگان از آن سود ببرند.
روحانی با اشاره به رایزنی‌های ونزوئلا برای ایجاد تعادل در قیمت جهانی نفت خام اظهار کرد: امیدواریم این حرکت به ثبات و تعادل قیمت نفت در بازارهای جهانی بینجامد.
بر اساس این گزارش پیش تر و در آستانه یکصد و شصت و ششمین اجلاس اوپک ونزوئلا، به منظور کاهش سقف تولید اوپک با هدف تثبیت قیمتهای عادلانه برای نفت خام با برخی کشورهای عضو وغیر عضو اوپک در بازارهای جهانی رایزنی کرده بود.
 

ارسال دیدگاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..