پنج شنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۲۶ آوریل ۲۰۱۸
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

سگ فحش نیست!

قلم را می‌تراشد و با خط خوش نستعلیق می‌نویسد: «پدرسگ‌ها». «پدرسگ‌ها» فحش نیست عنوان نمایشگاه جدید بزرگمهر حسین‌پور است که دیروز (جمعه ۱۹ آذر) در گالری «راه ابریشم» افتتاح شد. بزرگمهر حسین‌پور نقاش، کاریکاتوریست و انیمیشن ساز ایرانی است. او در فیلم کوتاهی که برای افتتاح نمایشگاهش ساخته درباره اینکه منظورش از «پدرسگ‌ها» چیست، اشاره نکرده اما در روز افتتاحیه این نمایشگاه به «ایران وایر» می‌گوید: «موضوع این نمایشگاه "سگ" ها هستند که در واقع پدرسگ واقعی اند.»
قلم را می‌تراشد و با خط خوش نستعلیق می‌نویسد: «پدرسگ‌ها». «پدرسگ‌ها» فحش نیست عنوان نمایشگاه جدید بزرگمهر حسین‌پور است که دیروز (جمعه ۱۹ آذر) در گالری «راه ابریشم» افتتاح شد. بزرگمهر حسین‌پور نقاش، کاریکاتوریست و انیمیشن ساز ایرانی است. او در فیلم کوتاهی که برای افتتاح نمایشگاهش ساخته درباره اینکه منظورش از «پدرسگ‌ها» چیست، اشاره نکرده اما در روز افتتاحیه این نمایشگاه به «ایران وایر» می‌گوید: «موضوع این نمایشگاه "سگ" ها هستند که در واقع پدرسگ واقعی اند.»

حسین پور یکی از فعالان حقوق حیوانات است، او در صفحه اینستاگرامش بارها تصاویری از حضور در پناهگاه‌های نگهداری سگ‌ها منتشر کرده، از غذا رسانی به سگ‌ها، گربه‌ها و حیوانات بی‌پناه نوشته و از فالوئرهایش خواسته به حیوانات بی سرپناه کوچه و خیابان توجه کنند و با رساندن آب و غذا از تلف شدن آن‌ها جلوگیری کنند.

بزرگمهر حسین‌پور، کامبیز درم‌بخش، رضا کیانیان

او حالا در نمایشگاه اخیرش به موضوع سگ در جامعه ما پرداخته است. در این نمایشگاه ١۴ تابلو در قطعات مختلف که با رنگ روغن، اکریلیک و پاستل روی بوم نقاشی شده‌اند، به نمایش در می‌آیند. هر کدام از آن‌ها داستانی از زندگی سگ‌ها روایت می‌کنند، مثلا یکی از آن‌ها تصویر سگی به نام «شلغم » است که بزرگمهر داستان زندگی‌اش را هم کنار تصویرش نوشته، او داستان شلغم را تعریف می‌کند: «شلغم را دزدیده بودند و توی بیابان ولش کرده بودن، قبلش هم سگ بیچاره را کتک زده بودند، شلغم، سگ خانگی بوده و اصلا روش زندگی در بیابان و خارج از خانه را بلد نبوده، بلد نبوده چطور غذا پیدا کند و ... خلاصه از گرسنگی و تشنگی در حال هلاک شدن بوده که یک راننده پیدایش می‌کند و با خود می بردش خانه، دختر راننده از طریق فیس بوک و اینستاگرام برایش خانواده پیدا می‌کند.» پایان قصه شلغم خوش است. بزرگمهر می‌گوید: «شلغم الان زندگی راحت و مرفهی دارد.»

بزرگمهر حسین‌پور، کمند امیر سلیمانی

او قصه‌ها را بر اساس روایت‌ها و شنیده‌هایش نوشته و بر اساس آن‌ها نقاشی کشیده، اما هدفش از برگزاری این نمایشگاه روشن است: « موضوعی  که در این  نمایشگاه به آن توجه شده این است که  "سگ" و " پدرسگ" فحش نیست و در تاریخ کشور ما در حق سگ ظلم شده،» او معتقد است سگ‌ها، وفادارترین حیوانات به انسان هستند که در کشور ما مدام مورد اذیت قرار گرفته‌اند. به عقیده بزرگمهرچون در فرهنگ ما حقیرترین جایگاه برای این حیوانات در نظر گرفته می‌شود، شاهد کشتار بی رحمانه این موجودات توسط شهرداری یا مردم عادی، سگ آزاری و ... هستیم: «ما تا زمانی که به همدیگر می گوییم «پدر سگ»، «مادر سگ»، «مثل سگ میزنمش»... «توله سگ»، «می‌زنم صدای سگ بدی»، «حتی سگ هم شرف داره»، «سگ هم بزنی این کار رو نمیکنه»، « توله سگ» و این ها که برای سگ کمترین و حقیرترین جایگاه را در نظر می گیریم، تا زمانی که این واژه ها را از فرهنگ‌مان حذف نکنیم چیزی درست نمی‌شود.» او در این نمایشگاه از مخاطبانش می‌خواهد که استفاده از این ناسزاها را کنار بگذارند.

بزرگمهر حسین‌پور

ایده‌های بزرگمهر حسین‌پور، در چند سال اخیر بسیاری را برای دیدار تابلوهایش به گالری‌ها کشانده است. او همیشه سعی می‌کند مخاطبانش را غافلگیر کند، چه زمانی که زنان تپل و سبیلوی حرمسرای ناصر الدین شاه را تصویر می‌کند و چه زمانی که با زبان تصویر راوی خاطرات تهران و آدم‌هایش می‌شود. تصویر مصدق وسط میدان بهارستان یا احمد شاملو تکیه زده بر بالکن  «کتاب جمعه»، فروغ در منیریه تهران و هدایت در کافه نادری. هم می‌تواند کاری کند که دامن پف دار و ابروهای کمانی قجری زنان حرمسرای ناصری مخاطبانش را به قهقهه بیاندازد و هم با تصویر سازی تهران قدیم و آدم‌هایش غم نوستالژی را روی سر مخاطبانش آوار کند. او در نمایشگاه اخیرش هم حتما مخاطبانش را غافلگیر می‌کند، احتمالا دهه شصتی‌ها با دیدن تابلویی که بوشویگ، میلو، بل، بارون، پاکوتاه، زمبه و حتی هاپوکومار را کنار هم نشان می‌دهد، دلشان غنج می‌رود برای روزهای کودکی و کارتن‌هایی که قهرمانانش همیشه سگ‌ها‌ی با وفا بودند. این نمایشگاه همزمان با چهل سالگی حسین‌پور برگزار می‌شود : «این مجموعه را تقدیم می کنم به "سگ "های سرزمینم که همیشه دوست ترین حیوان مردم بوده اند، اما همیشه با سنگ و چوب و ناسزا ازشان قدردانی شده است.»  این نمایشگاه تا پایان آذر در گالری «راه ابریشم» برپاست.

الهام پاوه‌نژاد، بزرگمهر حسین‌پور، بهاره رهنما

یغما گلرویی، سینا حجازی، بزرگمهر حسین‌پور

کامبیز درم‌بخش، بزرگمهر حسین‌پور

عکس ها از کانال رسمی بزرگمهر حسین‌پور
عکاس: رامبد رستگار

ارسال دیدگاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..