شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۲۱ آوریل ۲۰۱۸
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

در این مطلب به گشت و گذار قسمت‌هایی از این جزیره باشکوه می‌پردازیم.
در این مطلب به گشت و گذار قسمت‌هایی از این جزیره باشکوه می‌پردازیم.

"مراورید اقیانوس هند" یا "اشک هند" که برگرفته از ظاهر جغرافیایی این سرزمین است،نام‌های مستعار کشور سریلانکا است. سریلانکا یک کشور جزیره‌ای واقع در جنوب آسیا است. در قدیم به نام "سیلان" شناخته می‌شد. کشوری که تنوع و چند فرهنگی در آن به راحتی یافت می‌شود.

سریلانکا به عنوان خانه بسیاری از مذاهب، گروه‌های قومی و زبان‌های گوناکون شناخته می‌شود.

تا قبل از سال ۱۹۷۲ این کشور به اسم"سیلان" نامیده می‎شد همچنین این کشور سرزمین رامایانا هندو هم است.

اولین رییس جمهور زن در تاریخ جهان در این کشور انتخاب شد.خانم "سیریماو باندارانایکه" در سال ۱۹۶۰ به این سمت انتخاب شد.

از دست ندهید:

    دیدنی‌های سراسر دنیا

"سیگیریا" یا "سینهانگری" قلعه سنگی و باستانی است که در منطقه مرکزی "ماتال" در نزدیکی شهر "دامبولا" قرار دارد. این منطقه برای باستان‌شناسان ارزش فوق‌العاده‌ای دارد. ستون‌های عظیم و سنگی این قلعه ۲۰۰ متر ارتفاع دارد. داستان تاریخی این قلعه سنگی روایت‌گر دوران پادشاهی"کاسیاپا" بین سال‌های ۴۹۵-۴۷۷ قبل از میلاد است. در دوران پادشاهی "کاسیاپا" این منطقه به عنوان پایتخت سریلانکا بوده و امروزه این قلعه ثبت یونسکو شده است.

حتی پرچم این کشور یدک‌کش نام قدیمی‌ترین پرچم دنیا را دارد و در این طراحی این پرچم ادیانی را که در آن کشور زندگی می‌کنند به نمایش گذاشته شده است. شیر نشان دهنده مردم سینهالی است. برگ بو در چهار طرف پرچم نشان دهنده سنت و فرهنگ بودیسم است. این چهار برگ نشانه فضیلت مهربانی، دوستی، شادی و آرامش است. نوار عمودی نارنجی نشان دهنده دین هندو و نوار سبز نشان دهنده دین مسلمانی است.

معبد "سری دالادا ملیگاوا" یا "دندان مقدس" بودایی در شهر "کندی" سریلانکا بنا شده است. در افسانه‌های قدیمی گفته شده است زمانی که بودا در سال ۵۴۳ قبل از میلاد مسیح درگذشت بدن او در"کوشیناگار" سوزانده شد و "خما" دندان نیش خود را در خاستر این مراسم جا گذاشت. "خما" سپس آنرا به پادشاه "براهماداته" برای ستایش فرستاد. و به منظور نشان سلطنتی در کشور"براهماداته" نگه‌داری شد و سپس به سریلانکا آورده شد.

بر اساس آماری که در سال ۲۰۱۰ منتشر شده، سطح سواد در سریلانکا ۹۸٫۱ % است. معادل ۹۷٫۷% مرد و ۹۸٫۶ % زن تحصیل کرده در این کشور زندگی می‌کنند.

کشور سریلانکا دارای ۱۱ دانشگاه در سطح کشور است.

قله"حضرت آدم" یکی از مقدس‌ترین مکان‌های کشور سیریلانکا است. گفته می‌شود ردپای موجود بر روی این قله به نشانه‌های، بودا برای بودایی‌ها، شیوا برای هندوها و حضرت آدم برای مسمانان و مسیحیان مربوط می‌شود.

بزرگترین صادر کننده چای در سطح جهان متعلق به سریلانکا است. از سال ۱۸۴۷ صادرات چای از سریلانکا به سرتاسر دنیا آغاز شده است.

کریکت ورزش معروف این کشور است اما والیبال در سال ۱۹۹۱ به عنوان ورزش ملی شناخته شده است.

محبوب‌ترین و رایج‌ترین غذای مردم سریلانکا "کاری تند" به همراه سبزیجات است.

"مرغ جنگلی" سیلان از حیوانات مشهور این کشور  است و به عنوان نماد ملی سریلانکا هم محسوب می‌شود.

مترجم: شایا رئیس محمدیان

منبع: ohfact

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است.

ارسال دیدگاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..