جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ ۲۰ آوریل ۲۰۱۸
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

در این مطلب قصد داریم به شما حقایق جالبی از استانبول را بگوییم که شاید برایتان جدید و جالب باشد.
در این مطلب قصد داریم به شما حقایق جالبی از استانبول را بگوییم که شاید برایتان جدید و جالب باشد.

استانبول بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر ترکیه است. این شهر در سرتاسر کانال آبی گسترش یافته و باعث شده یکی از زیباترین پایتخت‌های تاریخی در جهان بشمار آید.

میراث فرهنگی و معماری شگفت انگیز، استانبول را به یکی از مکان‌های جذب توریست تبدیل کرده است.

شگفتی‌های موجود در این شهر نه تنها شهروندان ترکی را به سمت خود می‌کشاند بلکه گردشگران بین المللی هم مشتاق دیدن این شهر زیبا هستند.

هر گوشه شهر را که ببینید یک مسجد خواهید یافت، در مجموع   ۳,۱۱۳مسجد در ترکیه ساخته شده است.

استانبول تنها شهری در دنیا است که نیمی از آن در آسیا و نیمی دیگر در اروپا قرار دارد. تنگه "بسفر" که دو قاره را از هم جدا می‌کند و از استانبول می‌گذرد ارتباط بین دریای مرمر و دریای سیاه است.

با اینکه ترکیه پایتخت بسیاری از امپراتوری‌های بزرگ مانند: بیزانس، روم و عثمانی بوده است اما پایتخت مدرن ترکیه امروزی آنکارا است.

با وجود اینکه استانبول پایتخت نیست اما بزرگترین شهر ترکیه است که جمعیتی معادل ۱۳٫۵ میلیون نفر را در خود جای داده است.

موزه سوفیا به عنوان بزرگترین موزه تاریخی شهر است. البته این بنای تاریخی به عنوان کلیسای جامع ارتدوکس در سال ۵۳۷ میلادی ساخته شده است و بعد از امپراطوری عثمانی از سال ۱۴۵۳ به مسجد تبدیل شده است. این موزه دومین مکان دیدنی در ترکیه محسوب می‌شود که بیشترین بازدید را در سال دارد و هرساله ۳ میلیون گردشگر از آن دیدن می‌کنند. نکته جالب دیگر این است که این کلیسا تا ۹۰۰ سال به عنوان بزرگترین کلیسا در دنیا بود تا اینکه ساخت کلیسای جامع سویل واقع دراسپانیا سال۱۵۲۰ جای آن را گرفت.

از سال ۱۴۶۱ بازار بزرگ استانبول جز بزرگترین بازار سنتی در کل دنیا بوذ. این بازار متشکل از ۵۰۰۰ مغازه و ۶۰ خیابان است که روزانه  ۳۰۰,۰۰۰ بازدید کننده از آن دیدن و خرید می‌کنند.

بازار بزرگ استانبول با جذب سالانه  ۹۱,۲۵۰,۰۰۰  گردشگر در سال ۲۰۱۴  رکورد جذب توریست در دنیا را زد.

شاید همه ما با شنیدن گل لاله یاد کشور هلند می‌افتیم اما در اصل اینگونه نیست این گل متعلق به کشور ترکیه است و اولین بار تخم این گل از طرف امپراطوری عثمانی به وین در سال ۱۵۵۴ فرستاده شد و سپس به هلند رسید.

استانبول با دریا احاطه شده است و عبور از آن از طریق تنگه "بسفر" امکان پذیر است و بارش سالانه ۴۳ سانتی متری برف در این استان رایج است.

سومین و قدیمی‌ترین خط مترو زیرزمینی در استانبول و در سال ۱۸۷۵ ساخته شد. اولین مترو ساخته شده در لندن در سال ۱۸۶۳ و دومین در نیویورک در سال ۱۸۶۸ بود.

در زمانی که در اروپا ساخت سرویس بهداشتی در خیابان رایج نبود در زمان امپراطوری عثمانی شهر استانبول ۱۴۰۰ سرویس بهداشتی داشت.

آگاتا کریستی نویسنده معروف رمان‌های جنایی مشهورترین رمان خود به نام" قتل در شرق اکسپرس" را در هتل "پرا پالاس" در استانبول نوشته است. قطار شزق اکسپرس بین سال های ۱۸۸۳ تا ۱۹۷۷ از استانبول تا پاریس در رفت و آمد بود.

استانبول در سال ۲۰۱۴ بالاترین رتبه گردشگری در سال را اذعان خود کرد.

در ۶۶۰سال قبل از میلاد مسیح نام این شهر"بیزانس" بود و زمانی که امپراطوری روم" کنستانتین" بزرگ این شهر را پایتخت امپراطوری روم شرقی قرار داد نام آن به "قسطنطنیه" تغییر کرد. سپس در سال ۱۹۳۰ به طور کاملا قانونی نام این شهر به استانبول فعلی تغییر نام داد.البته مردم همچنان به این شهر قسطنطنیه می‌گفتند.  نکته جالب این است که اداره پست ترکیه به مدت چند سال نامه‌هایی را که به آدرس قسطنطنیه دریافت می‌کرد برای فرستنده ارسال نمی‌کرد تا زمانی که مطمئن شد، نام جدید این شهر برای همه مردم به طور کامل جا افتاده است.

مترجم: شایا رئیس محمدیان

منبع: ohfact

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است.

ارسال دیدگاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..