یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ ۲۷ مه ۲۰۱۸
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

در این مطلب گوشه‌هایی از دیدنی‌های زیبای لهستان را به شما می‌گوییم.
در این مطلب گوشه‌هایی از دیدنی‌های زیبای لهستان را به شما می‌گوییم.

در هیچ کجای اروپا تاریخ زنده و معاصر همانگونه که در لهستان است را کمتر می‌ببینید. شهرهایی مانند ورشو، گدانسک و روکلو در جنگ جهانی با خاک یکسان شدند اما دوباره با همان فرهنگ غنی و زیبای سابق بازسازی شده‌اند. دیدنی‌های لهستان به حدی است که گردشگران بسیاری را به سمت خود می‌کشاند.

نام کشور "لهستان" در زبان‌ اروپایی "pole" است و در برخی زبان‌های اروپای شرقی به آن "لخ" یا "له" می‌گویند. نام "لخ" برگرفته از نام قومی است که حدودا بیش از هزار سال پیش در لهستان کنونی زندگی می‌کردند.

اولین حکومت حاکم در لهستان مربوط به ۹۶۶ سال پس از میلاد مسیح می‌شود. این حکومت به نام "Mieszko" شناخته می‌شود. لهستان شرقی بر پایه فرهنگ لاتین بنا شده است.

لهستان دارای جنگلی کهن است و آخرین جنگل‌های باستانی اروپا را در خود جای داده است. ۸۰۰ راس گاومیش کوهان‌دار در آن زندگی می‌کنند. جنگلی که ثبت میراث جهانی یونسکو شده است.

معدن نمک "Wieliczka" در جنوب لهستان واقع شده است این معدن تا سال ۲۰۰۷ به طور مداوم صادر کننده نمک بوده است و امروزه حدود ۱٫۲ میلیون نفر در سال از آن بازدید می‌کنند.

در ۷ نوامبر سال ۱۸۶۷ دانشمندی بزرگ و برنده جایزه نوبل "ماری کوری" در ورشو، لهستان به دنیا آمد. وی در اوایل سال ۱۸۸۰ به پاریس نقل مکان کرد و در سال ۱۸۹۵ با همسرش ازدواج کرد. او کاشف پلونیوم (پو) که این اسم برگرفته از سرزمین مادری‌اش بوده است. وی موفق شد دومین جایزه نوبل را در سال ۱۹۱۱ برای تحقیقات خود روی رادیوم خالص بدست بیاورد. "ماری کوری" اولین زنی بود که جایزه نوبل را اذعان خود کرد همچنین ۲ بار موفق به دریافت آن شد.

لهستان علاوه بر اینکه زادگاه "ماری کوری" است بلکه "نیکلاس کوپرنیک" و "یوهانس هولیوس" نیز در آن متولد شده‌اند. "کوپرنیک" اولین کسی بود که گفت کره زمین مرکز عالم نیست و "هولیوس" اولین فردی بود که اولین نقشه دقیق از کره ماه را کشید و منتشر کرد.

اخبار مرتبط : 

جالب است بدانید که لهستان کشوری است که بیشترین مهاجران را از کشور خود دارد و حدودا ۲۰ میلیون لهستانی تبار در نقاط دیگز جهان زندگی می‌کنند. بنا به آمار بسیاری از لهستانی‌ها در آمریکا، آلمان، فرانسه، کانادا و انگلستان هستند. ۱۰ میلیون لهستانی در آمریکا و ۲٫۵ میلیون در آلمان ساکن هستند. برای اولین بار در اروپا و برای دومین بار در سطح جهان کشور لهستان و لیتوانی به عنوان سلطنت جداگانه ولی مشترک المنافع قانون اساسی را تصویب کردند.

بزرگترین صادر کننده کهربا در جهان لهستان است، کهربا صمغ درخت فسیل شده است که رنگ  طبیعی آن منحصر و زیباست.

مترجم: شایا رئیس محمدیان

منبع: ohfact

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است.

 

ارسال دیدگاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..