پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ ۲۴ مه ۲۰۱۸
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

در این مطلب قصد داریم به شما بیشتر از طبیعت بکر و فرهنگ کهن آن بگوییم.
در این مطلب قصد داریم به شما بیشتر از طبیعت بکر و فرهنگ کهن آن بگوییم.

نیوزلند را مادر طبیعت می نامند، یک جزیره واقع در جنوب اقیانوس آرام پر از دریاچه‌های عمیق، رودخانه‌های لاجوردی، آتشفشان‌ها، آبشارها، آبشاری که آب آن از کوه‌های آلپ پایین می‌آید، قله‌های پوشیده از برف که در میان ابرها جلوه ویژه‌ای پیدا کرده است ، چراگاه‌هایی از حیوانات اهلی، مسیرهای پیاده روی که نیوزلند را به مکانی شگفت‌انگیز برای گردشگران تبدیل کرده است. از دیگر دلایل جذب گردشگر به کشور نیوزلند فرهنگ مائوری است.


کشور نیوزلند توسط یک فرد هلندی به نام "ابل تاسمن" کشف شد. او در سال ۱۶۴۲ این جزیره را دید و آن‌را "کشوری در جنوب اقیانوس آرام" نامید. سرزمین وسیعی که به جنوب آمریکا متصل شده است. در سال ۱۶۴۵ نقشه نگاران هلندی، نقشه‌ای از آن تهیه کردند و نام آن‌را "زیلند" گذاشتند. بعدها کاشف بریتانیایی"جیمز کوک" نام آن‌را به "نیوزلند" تغییر داد. سرزمین ابرهای سفید  مردمان مائوری نام این سرزمین را Aotearoa به معنی "ابرهای سفید" گذاشته بوند. در مراتع سرسبز و چراگاه‌های بکر حدودا ۱۶۰۰۰ راس گاو و گوسفند وجود دارد و این کشور را جز بزرگترین صادر کننده‌های گوشت گاو و گوسفند کرده است.

 مقام هشتمین صادر کننده شیر در دنیا را دارا است و حدود ۲٫۲ درصد از سهم صادرات جهانی را اذعان خود کرده است. در سال ۲۰۱۵ سرانه تولید شیر نیوزلند ۲۱٫۵۳ میلیون تن بوده است. کم جمعیت‌ترین کشور جهان، با توجه به آخرین برآورد سال ۲۰۱۶ جمعیت نیوزلند بیش از ۴٫۵ میلیون نفر در ۱۷٫۵ کیلومتر مربع است.

"سر ادموند هیلاری" و "تتزینگ نورگی"  اولین افرادی بودند  که به قله اورست صعود کردند و اهل نیوزلند بودند.  نیوزلند بیشترین سرانه تولید کننده لوله اسکاتلندی را دارد.  یکی از چندین جزایر جهان است که در سرتاسر آن مار بومی وجود ندارد. مردمان نیوزلند به ماشین و رانندگی علاقه شدیدی دارند و برای ۴ میلیون نفر جمعیت جزیره، ۲٫۵ میلیون خودرو وجود دارد و بدین صورت بزرگترین مالکداران خودرو در سطح جهان بشمار می‌روند.

اخبار مرتبط : 

کشور نیوزلند اولین پرچمدار حق رای همگانی است. در سال ۱۸۹۳ حتی زنان هم حق رای داشتند.

روشن‌ترین دریاچه جهان دریاچه "آبی نلسون" واقع در پارک ملی است و جز شیرین‌ترین و شفاف‌ترین آبهای موجود در سطح جهان است.


بلندترین ساختمان ساخته شده توسط بشر در نیمکره جنوبی در کشور نیوزلند است. این برج ۳۲۸ متر ارتفاع دارد و در رده ۲۵ ساختمان بلند در جهان است.

پس از دانمارک، فنلاند، سوئد، نیوزلند در ردیف چهارمین کشوری است که کمترین فساد در آن دیده می‌شود.

کشور نیوزلند با کوه‌ها و آتشفشان‌ها پر شده است. "Ruapehu" نام بزرگترین آتشفشان فعال در این جزیره است. "Mount Cook" نام بلندترین کوه با ارتفاع ۳۷۲۴ متر است.

پس از ایتالیا، ۳۰ درصد از صادرات کیوی در جهان متعلق به نیوزلند است و این صادرات کمک کننده بزرگی در اقتصاد این کشور محسوب می‌شود.

مترجم: شایا رئیس محمدیان

منبع: ohfact

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است.

ارسال دیدگاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..