جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ ۲۲ ژوئن ۲۰۱۸
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

فضاهای اجتماعی و دنیای جهانی اینترنت همانقدر که باعث شده است که افراد به یکدیگر نزدیک‌تر شوند و مردمان سرزمین‌های مختلف از فرهنگ و سبک زندگی یکدیگر مطلع شوند همانقدر هم می‌تواند برای افراد و یا نسل نوجوان خطرناک باشد در ادامه این مطلب به تحقیق بعضی از محققان در این زمینه اشاره می‌کنیم.
فضاهای اجتماعی و دنیای جهانی اینترنت همانقدر که باعث شده است که افراد به یکدیگر نزدیک‌تر شوند و مردمان سرزمین‌های مختلف از فرهنگ و سبک زندگی یکدیگر مطلع شوند همانقدر هم می‌تواند برای افراد و یا نسل نوجوان خطرناک باشد در ادامه این مطلب به تحقیق بعضی از محققان در این زمینه اشاره می‌کنیم.

 امروزه بکار بردن اینترنت بخشی از زندگی هر فردی است و نسلی که با استفاده از اینترنت بزرگ می‌شود دنیای متفاوت‌تری را تجربه می‌کند. ما هنوز به روشنی نمی‌دانیم که استفاده از شبکه‌های اجتماعی به چه اندازه بر روی سلامت مغز تاثیر می‌گذارد و رسیدن به جواب درست نیازمند تحقیقات جامع‌تری دارد.

بعضی وقت‌ها توانایی نوشتن مطالب مضر در شبکه‌های اجتماعی ، بدون دیدن واکنش آن فردی که مورد حمله قرار می‌گیرد می‌تواند به یک مکان خصمانه و حمله کلامی به دیگران تبدیل شود و آثار ناخوشایند و حتی جبران ناپذیری داشته باشد.

به عنوان مثال در آوریل سال ۲۰۱۶ بعد از سال‌ها بی‌رحمی و قلدری‌های دوران مدرسه و ارسال نوشته‌های تحقیرآمیز شبکه‌های اجتماعی، فلیکس الکساندر ۱۷ ساله به زندگی خود پایان داد. پس از مرگ وی، مادرش "لوسی" نوشت: نامهربانی و انزوای اجتماعی که در طول این سال‌ها با ظهور رسانه‌های اجتماعی بیشتر چهره بی‌رحمانه و طاقت‌فرسایی به خود گرفته است. فلیکس یکی از قربانی‌های ناهنجاری رسانه‌های اجتماعی است.

متاسفانه، تجربه فلیکس بیش از حد معمول بین نوجوانان رواج دارد: بر اساس نظرسنجی "مک کافی" از سنین  ۱۱- تا ۱۷ ساله در سال ۲۰۱۴، ۳۵٪ گزارش کردند که مزاحمت سایبری را تجربه کرده‌اند، و این آمار ۱۶٪ نسبت به سال قبل افزایش داشته است. همچنین یک مرکز  آمار دیگر نشان می‌دهد که گوگل جستجو برای "مزاحمت سایبری" را با شروع سال تحصیلی جدید افزایش داده است.

"جین پینگالت" مدرس دانشگاه، در توسعه آسیب شناسی روانی در کالج لندن، می‌گوید که مزاحمت سایبری دارای ویژگی‌های خاصی است" قلدری‌هایی که به نوعی به آنها قلدری‌های کلاسیک گفته می‌شود و شخصی که مورد تعرض قرار می‌گیرد بیشتر در امنیت است، به عنوان مثال قلدری‌ها فقط در یک مکان مشخص مثل مدرسه انجام می‌شود و فرد زمانی که در خانه است احساس امنیت دارد. اما مزاحمت‌های سایبری بگونه‌ای است که در هر لحظه با فرد همراه است و می‌تواند تاثیر عمیق‌تری روی احساس و روان قربانی داشته باشد.

با ورود رسانه‌های اجتماعی تمام زندگی ما تغییر کرده است. به عنوان مثال فیس بوک در حال حاضر ۱٫۸ میلیارد کاربر فعال دارد و این یک چهارم از جمعیت جهان است. این پایگاهای اجتماعی برای نسل جوان که با وجود اینترنت در زندگی خود بزرگ شده‌اند تاثیر بیشتری را نسبت به نسلان قبلی خود می‌گیرند. اینکه یک نوجوان احساسات خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارد یا اینکه مورد تعرض لفظی از طرف هم سن‌ها و کاربران قرار می‌گیرد موضوع را پیچیده و شبکه‌های اجتماعی را به مکانی برای این رفتارهای خصمانه قرار می‌دهد و نا امنی روانی را به دنبال دارد.

"دیوید بیکر"، یک روانشناس بالینی کارآموز در دانشگاه "لنکستر"، بر روی ۳۰ نفر تحقیق انجام داده و رابطه بین فیس‌بوک و سلامت روانی آن افراد را مورد مطالعه قرار داده است. وی به این نتیجه رسیده است افرادی که آنلاین در حال مقایسه خود با دیگران هستند بیشتر دچار افسردگی می‌شوند.

در حالی که همچنان محققین بر روی تاثیرات منفی شبکه‌های اجتماعی بر روی سلامت ذهن نوجوانان تحقیق می‌کنند بهترین راهی را که می‌توان به عنوان پیشگیری از اتفاقات بدتر پیشنهاد کرد این است که هر خانواده بتواند به فرزند خود آموزش کار کردن صحیح از اینترنت را بدهد و کنترل نامحسوس را بر روی فرزند خود داشته باشد و از هرگونه آسیب جدی از همان ابتدا جلوگیری کند.

 

مترجم و مولف: شایا رئیس محمدیان

منبع: theguardian

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است.

ارسال دیدگاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..