پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ ۲۴ مه ۲۰۱۸
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

از این‎که تمام روحیات ما در بچگی شکل می‎گیرد و وقتی به مشاور یا روانشناس مراجعه می‎کنیم اولین سوالات مهم آنها درباره همین است که کودکی را چگونه گذرانده‎ایم؟ تمام ترس‎ها، اضطراب‎ها، مهربانی‎ها، عزت نفس، اعتماد به نفس، تمام احساسات ما از خود و جهان پیرامون‎مان در کودکی شکل می‎گیرد.
از این‎که تمام روحیات ما در بچگی شکل می‎گیرد و وقتی به مشاور یا روانشناس مراجعه می‎کنیم اولین سوالات مهم آنها درباره همین است که کودکی را چگونه گذرانده‎ایم؟ تمام ترس‎ها، اضطراب‎ها، مهربانی‎ها، عزت نفس، اعتماد به نفس، تمام احساسات ما از خود و جهان پیرامون‎مان در کودکی شکل می‎گیرد.

امروز آنلاین، ترجمه پرستو کریم زاده- امروزه حتی اثبات شده است که نیمی از استرس‎های‎مان را به ارث برده‎ایم. اگر بزرگ هستیم که با ریشه‎یابی و علت‎یابی آنها باید رفتار و اعمال‎مان را کنترل کنیم و اما اگر کوچک هستیم چه؟

پدر و مادر از روز اولی که جواب سونوگرافی می‎آید تا وقتی بچه‎ها به دانشگاه بروند؛ مراحل سختی را پشت سر می‎گذارند. از همین لحظه چه پدر یا مادر هستید یا نه به خاطر داشته باشید که در ابتدای لیست تربیت‎تان، شادی مهم‎ترین بخش را دارد.

تغییر فرهنگ کار سختی نیست وقتی اگر بزرگ هستیم، مسائل منفی فرهنگی‎ و تربیتی‎مان را تغییر دهیم و به فرزندان‎مان نیز این فرهنگ را یاد بدهیم.

برای تربیت فرزندی شاد راه زیادی نمی‎خواهد بروید؛ درون او شاد است فقط بال و پروازش را از او نگیرید.

گوش بدهید

گوش دادن فعال یکی از ارکان مؤثر ارتباط برقرار کردن با دیگران است. وقتی این گوش دادن درباره فرزندتان باشد او را برای بزرگ‎تر شدن آماده می‎کنید.

گوش دادن فعال با زبان بدن (حرکت چشم، سر) و با پرسیدن سوال‎های مرتبط شکل می‎گیرد: چه احساسی درباره‎اش داری؟ فکر می‎کنی چه کاری باید انجام بشود.

اولین درس شادی، نحوه ارتباط برقرار کردن و مکالمه داشتن با دیگران است. از صحبت‎ها و ایده‎های فرزندتان استقبال کنید. اجازه دهید داستان‎ها و افکارش را به راحتی بیان کند.

به یاد داشته باشید اگر به میان صحبت‎هایش بپرید؛ او نیز همین کار را در مقابل‎تان انجام خواهد داد.

وقتی آنها تماشا می‎کنند، اشتباه کنید

اجازه دهید بداند که شما هم اشتباه می‎کنید. سهل‎انگاری در غذا پختن مانند سوزاندن آن، می‎تواند مثال خوبی برای یادگیری فرزندتان باشد. آنها یاد می‎گیرند که اشتباه کردن جزئی از زندگی است و عواقب آن را با درست کردن مسئله اصلی باید پذیرفت.

اگر خونسردی‎تان را از دست دادید و فریاد زدید به او بگویید که: متأسفم من نمی‎خوام سر تو فریاد بزنم. بلکه اشتباهی انجام دادم.

اجازه دهید آنها هم اشتباه کنند

اگر فرزندتان اشتباه نکند چگونه می‎تواند دنیایش را کشف کند؟ به او کمک کنید تا راهی پیدا کند و اشتباهاتش را جبران کند. در این صورت مهارت حل مسئله را به او یاد داده‎اید. در این صورت است که در بزرگسالی نیز از اشتباهات‎شان درس می‎گیرند.

زمانی را باهم صرف کنید

به گفته روانشناسان گذراندن وقت با بچه‎ها چه سر میز غذا چه تفریحات مشترک، خلق و خوی آنها را بهبود می‎بخشد. قدم زدن در طبیعت، شنا، دوچرخه‎سواری، قایق‎سواری و شرکت در مسابقات آنها سبب می‎شود تا پرخاشگری کودکان کمتر شده و در درس‎های‎شان موفق‎تر باشند.

آموزش قدردانی

وقتی شما از یکدیگر برای هر کار کوچک و بزرگی قدردانی می‎کنید او نیز یاد می‎گیرد قدردان باشد. از فرزندتان نیز برای کارهای مثبتش قدردان باشید. برای بهترین لحظاتی که با خانواده دارید آشکارا از خداوند تشکر کنید.

ستایش کردن

به خاطر مواد شیمیایی که احساسات منفی مانند خشم، ترس، اضطراب در ما ایجاد می‎کند ما آنها را بیشتر از موارد مثبتی که در طی روز برایمان پیش می‎آید، به خاطر می‎آوریم. اما احساساتی قوی مانند مهربانی، احساسات الهام‎بخش و امید سبب شادی می‎شود.

از همان کودکی به او یاد دهید روزی ۷ بار از داشته‎هایش، از هوش تا خانواده سالم داشتن را شکرگذاری کند. این کار سبب افزایش احساس شادی در فرزندتان می‎شود. روانشناسان معتقدند هر انسان سالم و شادی روزی ۷ بار از نعمت‎های وجودی و محیطی خود شکرگزاری می‎کند.

خوش بگذرانید

دلیل توقف پیری در بعضی افراد چیست؟ وقتی هر بار آنها را می‎بینیم شاد و سرزنده هستند؟ آنها می‎دانند چگونه در همه حال بازی و تفریح سالم را داشته باشند.

در کودکی نیز همین‎طور است. فرزند شما با شادی درونی به دنیا آمده است اجازه دهید هر طور که می‎خواهد شاد باشد؛ با دویدن، بازی کردن، موسیقی گوش دادن و کارهای دیگر. شما نیز با او همراه شوید و باهم بخندید.

آموزش شفقت

شفقت در دو چیز خلاصه می‎شود: دلسوزی برای خود و عشق به دیگران. بسیاری از کودکان این پیام را با رفتارها و صحبت‎های والدین‎شان دریافت می‎کنند که «من شما را دوست دارم تا زمانی‎که فرزند خوبی باشی» یا «من شما را دوست دارم تا زمانی‎که شما مرا دوست داشته باشی».

مهربانی و عشقی بدون انتظار را به او یاد بدهید. وقتی آنها برای هر کار کوچک و بزرگی که اشتباه انجام داده‎اند تنبیه می‎شوند هیچ‎گاه شفقت را یاد نمی‎گیرند.  آنها فکر می‎کنند اگر شما مرا دوست داشتی، هیچ‎وقت آن کار را انجام نمی‎دادی.

شاید این اصطلاح را شما نیز با فرزندتان داشته‎اید: دیگه دوستت ندارم چون این کار را انجام داده‎ای! این مکالمه اثرات مخربی بر تصویر فرزندتان از عشق و شفقت می‎گذارد. عشق را در رفتارتان نشان دهید و سپس به کلام بیاورید. او نیاز دارد هر دو را از شما داشته باشد.

دلسوزی برای خود و دیگران را به یاد بدهید. وقتی به جمعی کمک می‎کنید یا کمک‎ها و مهربانی‎تان را در حضور او انجام می‎دهید. مانند درست کردن کیکی برای همسایه جدید یا کمک به افراد فقیر.

عشق‎تان را نشان دهید

نوازش و بوسیدن فرزندتان نشان‎دهنده عشق و محبت شماست. وقتی شما در حضور فرزندتان نیز دست همسرتان را می‎گیرید به او عشق را نشان می‎دهید. تحقیقات نشان می‎دهد برای کاهش استرس باید یکدیگر را در آغوش بگیریم. یکی از سیستم عصبی و حسی ما، لمس کردن است. لمس کردن فرزندتان را دریغ نکنید.

کمک به یادگیری تنظیم احساسات

قسمت جلوی مغز ما برای تنظیم هیجان است. مثلا وقتی قبل از شام فرزندتان شکلات می‎خواهد و شما می‎گویید نه، او با تغییر صدایش دوباره از شما اجازه می‎گیرد و بعد از آن شروع به گلایه و ناله می‎کند.

اگر شما آن شیرینی را به او بدهید فرزندتان یاد می‎گیرد که برای هر خواسته‎ای، فریاد بزند. اگر شما هم سرش فریاد بکشید، او می‎فهمد که عکس‎العمل نهایی شما چیست. بنابراین باید احساسات‎تان را کنترل کنید تا او نیز یاد بگیرد چگونه می‎تواند احساسش را کنترل کند.

می‎توانید او را مشغول کنید یا شیرینی را به عنوان جایزه صبر کردنش بعد از شام به او بدهید.

بال و پری باشید برای پروازشان

کار ما به عنوان پدرو مادر مراقبت از نیازهای فرزندمان است. مثلا این‎که چندین بار درجه آب حمام را امتحان کنیم. ما همیشه نگران هستیم که به آنها آسیبی نرسد. اما از سنی که آنها دیگر می‎توانند راحت‎ترین کارهای‎شان را خودشان انجام دهند باید این اعتماد را داشته باشیم تا بتوانند از خودشان مراقبت کنند.

مراقبت کودک از خودش او را در بزرگسالی، خودکفا می کند و همه اینها مستلزم آن است که کودکی شاد تربیت کنید.

منبع: lifehack

ترجمه و تألیف: پرستو کریم‎زاده

استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است.

ارسال دیدگاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..