شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۲۱ آوریل ۲۰۱۸
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

رفتارشناسی کودکان؛

همیشه گفتن کلمه " استرس" به خودی خود استرس زا است و مایل نیستیم که کودکمان استرس زیادی را تجربه کنند.
همیشه گفتن کلمه " استرس" به خودی خود استرس زا است و مایل نیستیم که کودکمان استرس زیادی را تجربه کنند.

امروز آنلاینلیلا احمد زاده_ کارشناس ارشد روانشناسی: آیا همه استرس‌هایی که کودکان در طول روز و اتفاقات روزمره تجربه می کنند مضر هستند و باید به نحوی کنترلشان کرد؟

از نظر روان شناسان سه نوع استرس وجود دارد:

استرس مسموم کننده:

این نوع استرس در اثر فعالیت مکرر و طولانی مدت هورمون های استرس در بدن ایجاد می شود. کمبود توجه ، وضعیت خانوادگی آشفته و موارد تهدیدکننده زندگی از جمله عواملی هستند که باعث می شوند بدن فرد این نوع واکنش را نشان دهد. کمبود توجه شدید یا بدرفتاری فیزیکی یا سوء استفاده جنسی نیز می تواند باعث این نوع استرس در کودکان شود. استرس مسموم کننده در بدترین حالت حتی می تواند منجر به شکل گیری یک مغز در اندازه ای کوچکتر از اندازه طبیعی شود. این نوع استرس در حالت ضعیف تر می تواند شیوه رویارویی یک کودک با شرایط استرس زای آینده را تغییر دهد که باعث می شود آن کودک آستانه تحمل پایین تری برای مواجه شدن با آن شرایط داشته باشد و این مساله برای موفقیت و یادگیری او در آینده عواقبی به دنبال خواهد داشت.

استرس قابل تحمل:

در این نوع استرس نیز واکنش ها به اندازه کافی شدید هستند که شکل گیری مغز را تحت تاثیر قرار می دهند، اما این واکنش ها در دوره زمانی کوتاهتری اتفاق می افتند و یا از طریق رفتارهای حمایتی و محبت آمیز کاهش می یابند. مواردی که باعث این نوع استرس می شود شامل بیماری یکی از عزیزان ، طلاق، تصادف وحشتناک یا حوادث خیلی بزرگ مثل حوادث طبیعی یا جنگ ها و ... می باشد.

استرس مطلوب:

در این نوع استرس ، واکنش ها به صورت زودگذر و متعادل می باشند. یک کودک ممکن است این نوع استرس را هر روز تجربه کند، به عنوان مثال هنگام خداحافظی با یکی از والدین ، هنگام تزریق آمپول یا گم کردن یکی از اشیاء مورد علاقه اش. شما نمی توانید کودک خود را از هر نوع استرس دور نگه دارید. همه کودکان به مقدار مشخصی از استرس مطلوب نیاز دارند تا رشد کرده و پیشرفت کنند.

ارسال دیدگاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..