جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ ۲۲ ژوئن ۲۰۱۸
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

غیبت کردن همیشه برای خانم‌ها جالب بوده و از سرگرمی‌های روزانه آنها بشمار می‌رود، اما دلیل آن هرچه هست ریشه‌ای است و باید عمیق‌تر بررسی شود.
غیبت کردن همیشه برای خانم‌ها جالب بوده و از سرگرمی‌های روزانه آنها بشمار می‌رود، اما دلیل آن هرچه هست ریشه‌ای است و باید عمیق‌تر بررسی شود.

به نقل از مجله Psycho neuron endocrinology (روانشناسی غدد و اعصاب) ، زنان از غیبت کردن و تبادل اسرار لذت می برند، زیرا این کار باعث افزایش هورمون سعادت خانوادگی و عشق — اکسی توسین- در بدن آنها می شود.

ناتاشا بروندینو از دانشگاه « پاوی» ایتالیا در این خصوص گفت:« من روانشناس هستم و متوجه شدم هربار که با همکارانم به تبادل اخبار و غیبت گویی می پردازیم بیشتر احساس نزدیکی می کنیم. آیا نوعی دلیل بیوشیمیایی برای این حس نزدیکی وجود دارد؟».

بروندینو و همفکرانش برای بررسی این فرضیه، گروهی از ۲۴ دانشجوی دانشگاه « پاوی» را تشکیل دادند که بخشی از گروه باصطلاح « خواهران» بودند که برای دانشگاه های غربی یک جنسیتی (دانشگاه ویژه دختران و پسران) یک مورد عادی است. دانشجویان آشنایی خوبی با یکدیگر داشتند.

محققان آنها را به چند گروه تقسیم کردند و به آنها پیشنهاد کردند در یک « آزمایش ساده» شرکت کنند. ابتدا آنها را مجبور کردند قبل از شروع آزمایش منتظر بمانند.دانشجویان نا آشنا در هر یک از گروه ها وجود داشتند و هنرپیشه ای نیز بود که شایعه حامله بودن یکی از « خواهران» را برای بقیه تعریف کرد که در این آزمایش شرکت نداشت و بعد در باره « آسیبی» صحبت کرد که مانع از ورزش کردن او شده بود.

غیبت کردن

غیبت کردن پس از آنکه زمان انتظار به پایان رسید، محققان از بزاق آنها نمونه برداری کردند و از دانشجویان خواستند فرم ساده ای را پر کنند که هیچ نوع نقشی در آزمایش بروندینو و همکارانش نداشت. روز بعد محققان به صحبت عادی با هر یک از شرکت کنندگان آزمایش پرداختند و سوالاتی در باره سن و سال و دیگر چیزهای عادی پرسیدند.


به گفته بروندینو، علاقه زنان به غیبت گویی می‌تواند مشروط به دو هورمون باشد — اکسی توسین (هورمون سعادت و عشقخانوادگی و نزدیکی اجتماعی و کورتیزول — هورمون استرس. سطح هورمون اول هنگام غیبت گویی بالا می رود و هورمون دوم کاهش می یابد.

آنالیز بزاق دانشجویان نشان داد که سطح اکسی توسین افزایش می یابد ولی تأثیری بر مقدار « کورتیزول» نمی گذارد. سطح آن هنگام صحبت با « خواهران» و یا محققان و نه فقط هنگام تبادل آخرین خبرهای خوابگاه دانشگاهی کاهش می یابد.

لذت غیبت کردن برای خانم‌ها

بعلاوه، برخورد شرکت کنندگان آزمایش نسبت به غیبت گویی — شگفتی یا انزجار- بر سطح اکسی توسین تأثیر نمی گذارد، تنها واقعیت تعریف اسرار کسی باعث افزایش اکسی توسین می شود. از اینرو محققان به این نتیجه رسیدند که غیبت گویی و تبادل اسرار دیگران فقط به خاطر « اکسی توسین» انجام می شود.

به عقیده بروندینو و همکاران وی، این نوع تأثیر بیو شیمیایی غیبت گویی گویای آن است که اینگونه رفتار نقش مهمی در تکامل انسان در گذشته ایفا کرده است و امروز نیز به ایفای نقش خود ادامه می دهد. به عقیده دانشمندان، لذت از معاشرت و تبادل اسرار به اجداد انسان در برقراری قوانین زندگی در گروه های بزرگ و ارزیابی اعتبار و تأمین اعتماد بین خودی ها کمک کرده است.

ارسال دیدگاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..