جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ ۲۲ ژوئن ۲۰۱۸
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

این اواخر متوجه شده‎اید که فرزندتان آن توجه خاصی که به شما داشته است را ندارد؟ تا قبل از این فرزندتان هرچه می‎گفتید گوش می‎داد اما حالا به طرز ناگهانی انگار حرف‎های شما را نمی‎شنود؟ آیا فکر می‎کنید از این به بعد فرزندتان شورش خواهد کرد؟
این اواخر متوجه شده‎اید که فرزندتان آن توجه خاصی که به شما داشته است را ندارد؟ تا قبل از این فرزندتان هرچه می‎گفتید گوش می‎داد اما حالا به طرز ناگهانی انگار حرف‎های شما را نمی‎شنود؟ آیا فکر می‎کنید از این به بعد فرزندتان شورش خواهد کرد؟

امروز آنلاین، ترجمه پرستو کریم زاده- به عنوان یک قاعده کلی به یاد داشته باشید هر کاری که می‎خواهید تا فرزندتان انجام دهد را با یک مثال به او شرح دهید.

برای تقویت پیوند با فرزندتان بهتر است نکاتی را درباره صحبت کردن با او بدانید:

  1. خودتان شنونده خوبی باشید

اگر می‎خواهید فرزندتان به حرف‎های شما به خوبی گوش دهد، در ابتدا باید خودتان شنونده خوبی باشید. حتی اگر می‎خواهد رویاپردازی‎هایش را با شما درمیان بگذارد با گوش شنوا به او گوش دهید. یعنی با زبان بدن‎تان یا پرسیدن سوال‎های به موقع او را به ادامه حرف زدن ترغیب کنید.

حتماً با فرزندتان در زمان گفت‎وگو تماس چشمی برقرار کنید. آرام باشید و اجازه دهید هر چه می‎خواهد بگوید. الان اصلاً وقت مناسبی برای قطع کردن صحبت یا مشاوره دادن به او نیست.

توجه داشته باشید چه جوابی می‎دهید، گاهی پاسخ‎های کوتاه ساده مناسب است مانند «آره، خب». اما گاهی باید توضیح کامل‎تری به او بدهید تا متوجه شود به حرف‎هایش گوش می‎داده‎اید.

به اشتراک گذاردن احساسات‎تان درباره تجارب او برای او مشوق است تا پیوند بهتری با شما برقرار کند. توجه داشته باشید لحن صدای شما نیز بسیار مهم است او را تشویق به ادامه یا توقف گفت‎وگو می‎کند.

  1. زبان بدن شما

به همراه لحن و گفتارتان توجه خود را به فرزندتان نشان می‎دهید اما او با زبان بدن شما نیز علاقه‎تان به گفت‎وگو را تشخیص می‎دهد.

مراقب موقعیت‎های مختلف گفت‎وگو باشید. فرزند شما نباید در اتاق دیگری فریاد بزند و با شما صحبت کند. دستورالعمل‎های ساده و روشن به او بدهید. سرپا با او صحبت نکنید به اندازه قدش بنشینید یا او را در جایی بنشانید که همقد شما باشد تا چشم در چشم صحبت کنید.

به او دستور ندهید که شامت را بخور، وسایل مدرسه‎ات را جمع کن و بخواب. بلکه به او بگویید ساعت نزدیک ۸ شب می‎شود و بهتر است سریع‎تر غذایت را بخوری. فرزند شما نیاز دارد قبل از خواب در کنارش باشید. هرچه دستورالعمل‎های شما ساده‎تر و شمرده‎تر باشد او بهتر آنها را می‎پذیرد.

  1. تشویق به همکاری با قوانین خانواده

اغلب پدر و مادرها با دستورات زیادی یا عصبانیت سبب بدرفتاری کودکان نسبت به خودشان می‎شوند. به جای دستور دادن او را تشویق به همکاری با خودتان کنید. وقتی او احساس کند می‎خواهید عصبی شده یا سرزنشش کنید وضعیت را بدتر می‎کند.

خونسرد باشید تا به تفاهم برسید. برای نمونه وقتی لفاف شکلات را درمی‎آورد تا بیرون بیندازد کافی است با نگاهی آرام به او گوشزد کنید.

از سرزنش کردن بپرهیزید و فقط با جمله‎ای کوتاه او را از رفتارش آگاه کنید.

  1. دلیل مشکل را پیدا کنید

زمان‎هایی وجود دارد که فرزندتان به جای گریه، خشم و اندوه به نحو دیگری ناراحتی‎اش را نشان می‎دهد. سعی کنید از احساسات و واکنش‎های مختلف او آگاه شوید. با صحبت کردن و آگاهی از وضعیت اطراف او مانند مدرسه می‎توانید از علل ناراحتی‎های او متوجه شوید.

سعی کنید او را درک کنید. به خصوص اگر از قبل او فرزندی مطیع بوده است. شرایط خاص می‎تواند او را نافرمان کند؛ زورگویی در مدرسه، دعوای خواهر و برادر دیگر با او؛ عواملی هست که سبب نافرمانی فرزندتان می‎شود.

منبع: momjunction

ترجمه: پرستو کریم‎زاده

استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است.

ارسال دیدگاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..