شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ ۲۱ ژوئیه ۲۰۱۸
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

دو سال پیش بود که سازمان بهداشت جهانی گزارش سالانه خود را منتشر کرد و در آن شهر زابل آلوده‌ترین شهر جهان لقب گرفت. این اتفاق موجب جلب توجه افکارعمومی و دولت به سیستان و بلوچستان شد که همانند همیشه این توجه برای مدت زمان اندکی بود و خبری از برنامه‌ای مدون و کارشناسی برای حل این معضل نشد.
دو سال پیش بود که سازمان بهداشت جهانی گزارش سالانه خود را منتشر کرد و در آن شهر زابل آلوده‌ترین شهر جهان لقب گرفت. این اتفاق موجب جلب توجه افکارعمومی و دولت به سیستان و بلوچستان شد که همانند همیشه این توجه برای مدت زمان اندکی بود و خبری از برنامه‌ای مدون و کارشناسی برای حل این معضل نشد.
نجمه جمشیدی در روزنامه قانون نوشت: دو سال پیش بود که سازمان بهداشت جهانی گزارش سالانه خود را منتشر کرد و در آن شهر زابل آلوده‌ترین شهر جهان لقب گرفت. این اتفاق موجب جلب توجه افکارعمومی و دولت به سیستان و بلوچستان شد که همانند همیشه این توجه برای مدت زمان اندکی بود و خبری از برنامه‌ای مدون و کارشناسی برای حل این معضل نشد.

گزارش سالانه سازمان بهداشت جهانی حاکی از آن بود که زابل در سیستان و بلوچستان با میانگین آلایندگی ۲۷۱ میکروگرم بر مترمکعب در سال آلوده‌ترین شهر جهان است. سازمان جهانی بهداشت(WHO) در گزارشی با هشدار نسبت به افزایش هشت‌درصدی آلودگی هوا در فاصله سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۳ و مرگ سالانه هفت میلیون نفر بر اثر این آلودگی، اعلام کرد زابل در ایران، آلوده‌ترین شهر جهان است که در آن مردم ماه‌ها از وجود طوفان‌های غباری در تابستان رنج می‌برند.

خشکسالی و سیلاب‌های زابل

اما داستان آلودگی زابل با خشکسالی‌های این شهر پیوند خورده است. البته خبرهای مربوط به سیلاب‌های سیستان و بلوچستان موجب تعجب و شگفتی شده است. خشکسالی و سیلاب دو روی سکه زابل هستند که مشکلات بیشماری را برای این شهر به‌وجود آورده است.
سیستان و بلوچستان مشکلات طبیعی دارد که در اثر نبود مدیریت کارآمد تبدیل به بحران شده است. عمده مشکل این منطقه نبود راهبرد مدیریت منابع آبی منطقه است. هامون بزرگ‌ترین دریاچه آب شیرین خاورمیانه از رودخانه هیرمند در افغانستانی سرچشمه می‌گیرد که فاقد مدیریت در منابع آبی و درکل محیط‌زیست است.
براساس معاهدات بین‌المللی باید سازوکار مشخص و تعریف شده‌‌ای در مدیریت منابع آبی داشته باشند اما اتفاقی که می‌افتد نبود مدیریت در این سوی و آن سوی مرز است. طرف افغانستانی زمانی که آب پشت سد زیاد می‌شود دریچه را باز می‌کند و شاهد سیلاب در سیستان هستیم و زمانی که بارش کم است دریچه سد را می‌بندند و ارمغان آن چیزی جز خشکی هامون و گرد و خاک نیست.
هامون خشکیده است

شاید مهم‌ترین منشأ ریزگردهای چند سال اخیر سیستان، تالاب هامون باشد. هامونی که این روزها تنها نامی از آن به‌یادگار مانده است. تالاب هامون و دشت سیستان به‌عنوان زیست‌کره در یونسکو ثبت شد. با ثبت این منطقه به‌عنوان زیست‌کره، یک وجاهت بین‌المللی پیدا کرده و موجب پایبندی افغانستان به تعهدات خود می‌شود. اگر دولت ایران بتواند حقابه تالاب هامون از رودخانه هیرمند افغانستان را بگیرد، تالاب هامون دوباره احیا می‌شود.
درحال حاضر چشمه گرد و خاکی به وسعت نیم میلیون هکتار در اثر خشکی هامون به‌وجود آمده که مهم‌ترین عامل لقب گرفتن زابل به‌عنوان آلوده‌ترین شهر دنیاست. ثبت به‌عنوان زیست‌کره در یونسکو خبر خوشی برای مردم زابل، افغانستان و پاکستان است چراکه این کانون گرد و خاک تاثیر مستقیم بر زندگی آن‌ها دارد.
تالاب هامون با نیم میلیون هکتار وسعت آبی ثبت کنوانسیون جهانی رامسر شده است. حقابه‌ای از رودخانه هیرمند افغانستان به تالاب اختصاص داده شده بود که از زمان احداث سد روی رودخانه هیرمند این حقابه از سوی دولت افغانستان پرداخت نشده است. با این اقدام روند خشک شدن تالاب هامون شدت گرفته است و شاهد افزایش میزان غلظت ریزگردها بودیم که یکی از مولفه‌های تهدید سلامت جامعه است.
هنگامی‌که تالاب هامون و دشت سیستان به‌عنوان یک ذخیره‌گاه زیست‌کره معرفی شوند، به این معنی است که باید معیشت مردم به‌نحوی تامین شود که منجر به تخریب غیرقابل جبران توان اکولوژیکی منطقه نشود. دولت افغانستان عضو کنوانسیون جهانی رامسر و یونسکو است. پس از امضای این قرارداد جزو تعهدات بین‌المللی دولت افغانستان محسوب می‌شود که تمامی دولت‌ها به این تعهدات پایبند هستند.
همچنین درسال جاری وضعیت هامون بهبود یافته و اگر این روند ادامه پیدا کند، کمتر از پنج سال شاهد احیای کامل هامون و بازگشت زندگی به این منطقه خواهیم بود.
احیای هامون به‌کمک همسایه‌ها

گری لوییس هماهنگ‌کننده مقیم سازمان ملل متحد در تهران به‌تازگی درباره احیای تالاب هامون گفته است:« ‌هامون را می‌توان با کمک کشور همسایه و مدیریت جامع منابع آب دوباره احیا کرد.با تجربه ۲۰ ساله‌ای که از ایران دارم، قادر به درک وخامت دریاچه و تالاب‌هامون و مشکلات آن هستم. باید تلاش کرد در نتیجه کم آبی‌هامون و ایجاد ریزگردها، معیشت و سلامت مردم منطقه سیستان به خطر نیفتد».

سیستان غنی اما فقیر

سیستان و بلوچستان دروازه ورود ایران به آب‌های آزاد، پهناورترین استان ایران است که وسعتی به‌اندازه فاصله استان قزوین تا مشهد را دارد. به‌جرات می‌توان گفت سهم ۱۱درصدی از مساحت کل کشور نتوانسته از کوه مشکلات مردم این استان بکاهد. فقر شدید در تمامی زیرساخت‌های این استان یک راه برای اغلب مردم این استان بیشتر نگذاشته؛ مهاجرت.
به‌طوری که در سال‌های اخیر شاهد خیل عظیم مهاجرت به خارج از سیستان بوده‌ایم.نبود فرصت‌های شغلی برای خیل عظیم جوانان تحصیلکرده این استان منجر به مهاجرت روزافزون ساکنان به دیگر استان‌ها شده‌است. به‌گفته نماینده زهک، زابل و هیرمند در سال ۹۲ سه هزار خانوار از استان سیستان و بلوچستان به دلیل خشکسالی مهاجرت کرده‌اند.

ارسال دیدگاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..