یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ ۲۰ ژانویه ۲۰۱۹
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

سرپرست گمرک ایران از تلاش برای استقرار پیش اظهاری در گمرک با هدف تسهیل و توسعه تجارت خبر داد.
سرپرست گمرک ایران از تلاش برای استقرار پیش اظهاری در گمرک با هدف تسهیل و توسعه تجارت خبر داد.
 سرپرست گمرک ایران از تلاش برای استقرار پیش اظهاری در گمرک با هدف تسهیل و توسعه تجارت خبر داد.

فرود عسگری با بیان اینکه اکنون درصدد هستیم پیش اظهاری قبل از ورود محموله به گمرک را اجرایی کنیم، گفت: گمرک اطلاعاتی چون مانیفست، بارنامه و ثبت سفارش را از نهادهای مربوطه به شکل الکترونیکی دریافت می‌کند و می‌توان شیوه پیش اظهاری را عملیاتی کرد که در نتیجه آن، دیگر کالا در گمرک نمی‌ماند.

وی افزود: این کار به ویژه برای واردات کالاهای واسطه‌ای و مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی بسیار راهگشا خواهد بود.

سرپرست گمرک ایران در ادامه از تسهیل مراودات تجاری فعالان مجاز اقتصادی خبر داد و اظهار کرد: امروز سهم فعالان مجاز اقتصادی از مسیر سبز گمرکی از حدود ۱۳ درصد تا پیش از اجرای سامانه جامع به حدود ۴۵ درصد افزایش یافته است که اغلب واحدهای تولیدی و شرکت‌های دانش بنیان از آن استفاده می‌کنند.

عسگری ادامه داد: شاخص‌های مورد نظر برای شناسایی فعالان مجاز اقتصادی در سامانه جامع گمرکی قرار داده شده و اشخاص می‌توانند با تکمیل فرم‌های آن درخواست استفاده از این مسیر را به گمرک بدهند که پس از بررسی‌ها و در صورت کسب امتیاز لازم، مجوز برای آن‌ها صادر می‌شود.

وی تاکید کرد که اغلب کالاهایی که از مسیر سبز گمرکی وارد کشور می‌شود، واسطه‌ای و سرمایه‌ای مورد استفاده در واحدهای تولیدی هستند تا واردات آن‌ها زمان‌بر نباشد.

عسگری تصریح کرد: برای کمک به واحدهای تولیدی تصمیماتی نظیر پرداخت اقساطی حقوق گمرکی یا ارائه ضمانت نامه بانکی برای ترخیص ارائه شده است که می‌تواند در تسهیل امور گمرکی آن‌ها میسر باشد.

سرپرست گمرک ایران با بیان اینکه در حوزه صادرات نیز مقرر شده تا از این پس ارزیابی کالا تنها در یک واحد گمرکی انجام شود، گفت: پس از انتخاب گمرک مورد نظر و ارزیابی کالا، دیگر کالای صادراتی در مرز ارزیابی مجدد نمی‌شود.

عسگری در ادامه استرداد حقوق ورودی به شکل الکترونیک، صدور مجوز موقت و ساماندهی کالای همراه مسافر را از دیگر پروژه‌های مرتبط با پنجره واحد تجارت فرامرزی برشمرد که در آینده نزدیک اجرایی می‌شوند.

وی با بیان اینکه یکی از دستاوردهای اجرای سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی، بی‌نیاز شدن به مراجعه حضوری صاحبان کالا و نمایندگان آن‌ها به گمرکات سراسر کشور بود، اظهار کرد: اکنون تجار می‌توانند از هر نقطه، فرآیند رسیدگی به کالای خود را رصد کنند.

سرپرست گمرک ایران تاکید کرد: حدود ۲۴ سازمان در فرآیند صدور مجوز برای واردات کالا دخیل هستند و یکی از نقاط عطف سامانه جامع گمرکی این بود که همه در قالب پنجره واحد تجارت فرامرزی گرد هم آمدند و صدور مجوز همه آن‌ها الکترونیکی شد.

وی گفت: امروز می‌توان به طور دقیق اعلام کرد که صدور مجوز و اخذ نظر کارشناسی دستگاه‌های اجرایی برای ورود یک کالا به کشور چه مدت و در چه سازمانی زمان می‌برد و یا فرآیند کار در کدام دستگاه متوقف شده است؟

عسگری ادامه داد: یکی از معایب شیوه سنتی این بود که نظرات صاحب کالا در فرآیندهای گمرکی ثبت نمی‌شد، اما در سامانه جدید تجار امکان گفت‌وگوی مجازی یافته‌اند و حتی می‌توانند گفت‌وگوی خود با گمرک را برای پیگیری به تمام مراجع رسیدگی به اختلافات گمرکی ارائه کنند.

منبع: ایسنا

ارسال دیدگاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..