جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷ ۲۰ ژوئیه ۲۰۱۸
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

روزنامه آفرینش نوشت: مقامات اقلیم کردستان عراق در شرایطی تصمیم به برگزاری همه پرسی گرفته اند که منطقه در موقعیت مناسبی قرار ندارد و همین امر موجب مخالفت کشورهای منطقه با این موضوع شده است.
روزنامه آفرینش نوشت: مقامات اقلیم کردستان عراق در شرایطی تصمیم به برگزاری همه پرسی گرفته اند که منطقه در موقعیت مناسبی قرار ندارد و همین امر موجب مخالفت کشورهای منطقه با این موضوع شده است.
روزنامه آفرینش نوشت: مقامات اقلیم کردستان عراق در شرایطی تصمیم به برگزاری همه پرسی گرفته اند که منطقه در موقعیت مناسبی قرار ندارد و همین امر موجب مخالفت کشورهای منطقه با این موضوع شده است.
روز دوشنبه قرار است همه پرسی استقلال اقلیم کردستان برگزار شود. تاکنون بازیگران منطقه ای و بین المللی زیادی تلاش کرده اند تا مسعود بارزانی را برای توقف این همه پرسی متقاعد کنند اما تاکنون این تلاش ها بدون نتیجه بوده اند. لذا با نزدیک شدن به زمان برگزاری همه پرسی حساسیت ها، توجهات و خطرات در حال گسترش است.

بسیاری از کشورهای دنیا در نشست اخیر سازمان ملل این اقدام اقلیم کردستان را برخلاف ثبات و امنیت منطقه دانستند و حتی کشورهایی همچون عربستان که رابطه مناسبی با دولت شیعی عراق ندارند، جدایی کردستان از عراق را موجب افزایش بحران داخلی و بی ثباتی منطقه‌ای دانستند. شدت این مخالفت‌ها به حدی است که ایران و ترکیه دولت کردستان عراق را به تحریم و اقدامات تنبیهی تهدید کرده‌اند. ایران تهدید کرده‌ است در صورت برگزاری همه پرسی و جدایی کردها از عراق دیگر روابط فعلی را دنبال نخواهند کرد چرا که این رفتار وتعامل فعلی به منزله ارتباط با دولت و کشور عراق می‌باشد.

اما بیش ازهمه دولت ترکیه از بابت این مسئله نگران و خشمگین است. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه رفراندوم را اشتباه و تهدید برای تمامیت ارضی عراق دانسته است و این کاملاً قابل درک است، زیرا استقلال کردستان عراق کردهای ترکیه را که یک سوم جمعیت این کشور را تشکیل می دهند به اقدام مشابهی سوق خواهد داد. و بدین ترتیب، درگیری های مسلحانه ارتش با جنگجویان حزب کارگران کردستان شدت یافته و ناامنی بر ترکیه مستولی خواهد شد.

در این شرایط، هجوم ارتش ترکیه به شمال عراق محتمل است. شورای عالی امنیت ملی ترکیه اعلام کرده است در صورت اجرای همه‌پرسی تجزیه عراق، توافقنامه ۱۹۲۶ که اجازه ورود ارتش ترکیه به موصل و کرکوک را می دهد، اجرایی می کند.بر اساس توافقنامه ۱۹۲۶ آنکارا که بعد از معاهده لوزان تنظیم شد، در صورت ایجاد هرج و مرج در منطقه و تغییر مرزهای عراق، ترکیه مشروعیت بین المللی را به دست می آورد تا در موصل و کرکوک مداخله کند؛ یعنی در صورت ایجاد یک بحران عمیق در منطقه، ترکیه خواهد توانست کنترل کرکوک و موصل را به دست بگیرد.

اما بی ثباتی اصلی در مرزهای عراق به وجود خواهد آمد. دولت و مقامات بغداد این را درک می کنند که بلافاصله بعد از خروج کردستان از ترکیب کشور عراق، تجزیه بعدی کشور با ایجاد کشورهای عربی با عناوین شرطی اقلیم شیعی و اقلیم سنی نشین در راه خواهد بود. علاوه بر آن، عراق می تواند قسمتی از قلمرو خود را در شمال و شمال شرقی از جمله کرکوک و بزرگترین میدان نفتی کرکوک که از آن ۴۰ درصد کل نفت کشور تولید می شود و کردها مدعی آن هستند را نیز از دست بدهد. لذا مشاهده کردیم که پارلمان عراق علیرغم اختلاف‌هایی که با دولت مرکزی دارد، بدون درنگ مخالفت قاطع خود را در مورد اصل این ایده ابراز کرد.

به نظر می‌رسد با توجه به مخالفت قدرت‌های بزرگ جهان با برگزاری این رفراندوم، دولت کردستان درصدد امتیازگیری در حوزه نفت و سیاست می‌باشد. سال‌هاست که کردها در حوزه فروش نفت و واریز عایدات آن با دولت مرکزی اختلاف دارند.

کردها معتقدند با توجه به استخراج نفت در مناطق تحت نظر آنها سهم بیشتری باید از دولت مرکزی عراق دریافت کنند و حتی در حوزه تقسیم قدرت در زمینه انرژی و اقتصاد باید افرادی از اقلیم کردستان وارد مدیریت اجرایی شوند.

البته نوع مخالفت آمریکا نیز با این رفراندوم قدری قابل تامل است. کاخ سفید صرفاً انجام این اقدام را در موقعیت فعلی به صلاح نداسته و برگزاری آن به زمانی دیگر موکول کرده است. این موضع گیری آمریکا نشان می‌دهد که اقلیم کردستان به عنوان یک ابزار فشار در دست ایالات متحده است تا بتواند در زمان‌های لازم فشار خود بر ایران، ترکیه، عراق، و دیگر کشورهای منطقه را حفظ کند. حضور و حمایت آمریکا از کردها طی سال‌های اخیر موجب افزایش قدرت آنها گردیده است، لذا باید منتظر ماند و تصمیمات مقامات اقلیم کردستان را مشاهده کرد. اما برگزاری همه پرسی و به دنبال آن اعلام جدایی از دولت مرکزی عراق قطعاً بی ثباتی و هرج و مرج را بار دیگر به عراق و همسایگان آن بازخواهد گرداند که هزینه‌های بسیاری را درپی خواهد داشت.

ارسال دیدگاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..