چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۸
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

ترك همداني: رضايت مطهري تاثيري در حكم صادره ندارد

«حکم محکومیت آمران حمله به علی مطهری صادر شد». این خبری بود که مصطفی ترک‌همدانی، وکیل مدافع نماینده اصولگرای مجلس اعلام کرد و البته چیزی از جزییات آن به زبان نیاورد.
«حکم محکومیت آمران حمله به علی مطهری صادر شد». این خبری بود که مصطفی ترک‌همدانی، وکیل مدافع نماینده اصولگرای مجلس اعلام کرد و البته چیزی از جزییات آن به زبان نیاورد.

«حکم محکومیت آمران حمله به علی مطهری صادر شد». این خبری بود که مصطفی ترک‌همدانی، وکیل مدافع نماینده اصولگرای مجلس اعلام کرد و البته چیزی از جزییات آن به زبان نیاورد.

ترک همدانی با اشاره به زمان پایان یافتن جلسه محاکمه آمران حمله به موکلش که در ١١ شهریور امسال در شعبه یک دادگاه نظامی سازمان قضایی نیروهای مسلح فارس برگزار شد، گفت که این دادگاه در موعد قانونی رای خود را صادر کرد. او بدون ورود به جزییات حکم صادره از سوی دادگاه نظامی اضافه کرد: «این رای اجمالا مبنی بر محکومیت بوده و در ١۶ شهریور ماه صادر و به من اعلام شده است». اما آنچه موجب تعجب ترک همدانی شده، ارسال این پرونده از شیراز به تهران است.
وکیل مدافع علی مطهری با اعلام اینکه حکم صادره هنوز به طرفین پرونده ابلاغ نشده، عنوان کرد: «با پیگیری‌های انجام شده به نظر می‌رسد این پرونده به تهران ارسال شده باشد که در صورت صحت، اقدامی خارج از فرآیند دادرسی است». او البته همچون دفعات گذشته از عملکرد مقامات قضایی استان فارس اعلام رضایت کرده و این‌بار هم عنوان می‌کند که «اقدامات موثر دادستان عمومی و انقلاب شیراز (آقای یزدانیان) و دادستان نظامی شیراز (آقای کریمی) و قضات دادگاه‌های عمومی و نظامی آقای فرهادپور و آقای صفری نقش موثری در بسامان یافتن این پرونده و شناسایی مسوول اصلی این رخداد ناپسند داشت.»
صلاحیت دادگاه نظامی شیراز و شروع محاکمه آمران

ماجرای رسیدگی به پرونده حمله‌کنندگان به علی مطهری که تقریبا ٢ سال و نیم زمان به خود اختصاص داده است، به نظر می‌رسد که دیگر به ایستگاه پایانی خود نزدیک شده باشد؛ پایانی که البته به نظر می‌رسد آن‌گونه است که علی مطهری انتظار وقوع آن را داشت. از اسفند ماه سال ٩٣ که حادثه شیراز در بدو ورود علی مطهری به فرودگاه این شهر برای ایراد سخنرانی رخ داد، او تنها یک هدف اصلی را دنبال می‌کرد و آن محاکمه آمران این اتفاق بود. مطهری که بعد از این حادثه و در جریان رسیدگی به پرونده عاملان (حمله‌کنندگان)، بارها اعلام کرده بود که به دنبال محاکمه «آمران» این ماجرا است و حتی در جلسه آخر دادگاه حمله‌کنندگان، وقتی متهمان از مطهری درخواست بخشش کرده بودند اعلام می‌کند در صورتی از شکایت خود صرف‌نظر خواهد کرد که متهمان بگویند از کجا دستور حمله را گرفته‌اند، این درخواست خود را پس از ماه‌ها تحقق یافته می‌بیند.
از این زمان به بعد، علی مطهری که پس از برگزاری جلسات دادگاه برای عاملان، تمامی آمران را نظامی می‌یابد بیش از پیش پیگیر ماجرا شده و قصد می‌کند که مسیری را که آغاز کرده تا آخر ادامه دهد. بالاخره پس از گذشت ماه‌ها از آن اتفاق، اول تیر ماه امسال بود که از سوی دادستان نظامی استان فارس، آمران حمله به علی مطهری شناسایی، تفهیم اتهام و پس از اخذ تامین از متهمان، کیفرخواست صادر و پرونده به دادگاه نظامی ارسال می‌شود. با ارسال کیفرخواست به دادگاه نظامی استان فارس، به تاریخ ١١ شهریور ماه، جلسه دادگاه تشکیل و رسیدگی به اتهامات آمران حمله به علی مطهری آغاز می‌شود.
تحقق شرط مطهری با معرفی آمر اصلی

اما در همین جلسه هم اتفاق جالبی رخ داد. علی مطهری که خود به دلیل برنامه سفر، نتوانست در جلسه آن روز دادگاه شرکت داشته باشد، با نامه‌ای از علت شکایت خود این‌گونه می‌گوید: «علت شکایت اینجانب از آمران حادثه شیراز این بوده که این‌گونه حوادث تکرار نشود و این افراد ابزار دست دوستان نادان انقلاب قرار نگیرند و خود فکر و اندیشه خویش را به کار اندازند و بفهمند که راه دفاع از انقلاب، این‌گونه کارها نیست.
بلکه آزادی دادن به افکار مخالف و پاسخ دادن به شبهات است.» او در ادامه نیز نامه شرط خود برای اعلام رضایت را طرح می‌کند و نکته جالب اینکه او خود می‌داند که آمر اصلی چه فردی بوده و حتی عنوان می‌کند که همه او را می‌شناسیم. او این‌گونه می‌گوید: «از متهمان آمریت در آن حادثه انتظار دارم که آمر اصلی را که همه می‌شناسیم و متاسفانه ارتقا پیدا کرد و البته برای حفظ آبرویش او را معرفی نخواهیم کرد و شکایتی علیه وی نخواهیم داشت اعلام کنند از جرم آنها کاسته شود و در این صورت اینجانب نیز مساله رضایت را بررسی خواهم کرد.» پس از پایان یافتن این جلسه، وکیل او خبر می‌دهد که در این جلسه متهمان در دفاع از خود، آمر اصلی در فراخوان نیروها برای تجمع در فرودگاه شیراز را معرفی کردند و پس از آن به شرطی می‌پردازد که علی مطهری در نامه‌اش آن را قید کرده بود.
او با بیان اینکه‌ موکل شخصا در جلسه دادگاه حضور نیافت، اما طی نامه‌ای رضایت مشروط خود را به معرفی آمر اصلی منوط دانست، این‌گونه اظهار می‌کند که «شرایط مختومه شدن این پرونده مهیاست، هر چند با توجه به عمومی بودن جرم ارتکابی توسط متهمان نظر ریاست محترم دادگاه قاطع دعوی است و در صورت مجرم شناخته شدن متهمان می‌تواند موثر در تخفیف مجازات باشد.»
رضایت مطهری تاثیری در حکم صادره ندارد

حال با صدور حکم محکومیت آمران حمله به علی مطهری، شاید منتظر ماندن برای اجرای شرط از سوی این نماینده اصولگرای مجلس تاحدودی بی‌دلیل باشد. آنجا که ترک‌همدانی در گفت‌وگو با «اعتماد»، عنوان می‌کند که: «با وجودی که محکومین اخیر (آمران حملات شیراز)، نام کسی را که دستور حمله صادر کرده بود، عنوان کردند، ما هم سختگیری نکردیم»، به این موضوع هم اشاره می‌کند که رضایت ما تاثیر چندانی در حکم صادره ندارد.»
او در ادامه با تاکید دوباره بر اینکه نمی‌دانم چرا پرونده از دادگاه نظامی شیراز به تهران فرستاده شد، این را هم می‌گوید که: «آنچه مطهری طی نزدیک به سه سال گذشته به دنبال آن بود، انجام شده است.» او همچنین عنوان می‌کند: «در این حمله حتی به خودروی من نیز آسیب زدند اما به این نتیجه رسیدم که اگر به طور مستقل این ماجرا را هم پیگیری کنم، به اصل ماجرا لطمه وارد خواهد شد و اصل این پرونده به حاشیه خواهد رفت.»

منبع: روزنامه اعتماد

ارسال دیدگاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..