چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ ۱۹ دسامبر ۲۰۱۸
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

رؤسای جمهور ایران و فرانسه درباره تحولات منطقه بحث و تبادل نظر کردند.
رؤسای جمهور ایران و فرانسه درباره تحولات منطقه بحث و تبادل نظر کردند.

به گزارش امروز آنلاین، رؤسای جمهوری اسلامی ایران و فرانسه در تماسی تلفنی درباره مهم‌ترین مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در تماس تلفنی "امانوئل مکرون" رئیس‌جمهور فرانسه با وی، با تشکر از ابراز همدردی دولت، ملت و رئیس‌جمهور فرانسه با دولت و ملت ایران به خاطر زلزله اخیر در کرمانشاه، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران آماده است روابط خود را با فرانسه در همه عرصه‌های مورد علاقه دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی بر مبنای احترام متقابل و منافع مشترک، توسعه دهد.

وی با اشاره به موضوع برجام و با قدردانی از تلاش فرانسه و اتحادیه اروپا برای تحکیم این معاهده بین‌المللی، اظهار داشت: از دیدگاه ایران از یکسو اجرای کامل و دقیق برجام آزمون مهمی برای سایر همکاری‌های مهم در عرصه بین‌المللی است و از سوی دیگر، اضافه کردن بخشی به برجام  و یا حذف بخش‌هایی از آن، موجب فروپاشی کامل این توافق خواهد شد.

رئیس‌جمهور درهم کوبیده شدن پایگاه‌های اصلی داعش به عنوان بزرگترین و خطرناک‌ترین گروهک تروریستی در منطقه و جهان را خبری مسرت‌آمیز برای همه کشورها دانست و اظهار داشت: هدف اصلی جمهوری اسلامی ایران در منطقه، مبارزه با تروریسم است و معتقدیم بعد از داعش باید با بقیه گروه‌های تروریستی نیز مبارزه شود.

حجت‌الاسلام روحانی با بیان اینکه "حضور ما در عراق و سوریه به دعوت رسمی دولت‌های این کشورها و برای مبارزه با تروریسم بوده است"، گفت: همانطور که بارها تأکید کرده‌ایم، ایران به دنبال سلطه و برتری در منطقه نیست. هدف ایران کمک به صلح و امنیت منطقه و جلوگیری از تجزیه کشورهاست و از نظر ما در همه کشورهای منطقه، تصمیم‌گیر اصلی، مردم منطقه هستند.

وی، ماجراجویی‌هایی را که در منطقه توسط برخی شاهزادگان کم‌تجربه انجام می‌گیرد، به ضرر کل منطقه دانست و اظهار داشت: با ماجراجویی و تفرقه‌افکنی در این منطقه مخالفیم و معتقدیم فرانسه با حفظ استقلال رأی و جایگاهی که در منطقه دارد، می‌تواند با رویکردی واقع‌بینانه و بی‌طرفانه، نقش سازنده‌ای را ایفا کند.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه همه در منطقه باید مراقب باشند که در میدان بازی اسرائیل وارد نشوند، اظهار داشت: حزب‌الله جزو ملت لبنان است و در این کشور فوق‌العاده محبوبیت دارد و سلاح آن نیز صرفا دفاعی و برای استفاده در مقابل حملات احتمالی به لبنان است.

حجت‌الاسلام روحانی افزود: اکنون همه ما باید تلاش کنیم که گروه‌های لبنانی بتوانند در کنار هم با امنیت، دولتی داشته باشند که موجب پیشرفت کشورشان باشد.

وی، به تحولات یمن اشاره کرد و اظهار داشت: ما امیدواریم محاصره و بمباران یمن قطع شود و زمینه برای یک مذاکره یمنی–یمنی و بازگرداندن امنیت کامل به این کشور فراهم شود.

رئیس‌جمهور، گشوده شدن مسیری برای رساندن دارو و مواد غذایی به مردم یمن را در شرایط کنونی ضروری خواند و افزود: اصلی‌ترین نگرانی ما باید وضع میلیون‌ها یمنی باشد که به خاطر نداشتن دارو و غذا در حال از بین رفتن هستند.

همچنین امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه نیز در این تماس تلفنی با تأکید مجدد بر ضرورت گسترش همکاری‌های تهران – پاریس در همه عرصه‌های مورد علاقه گفت که همه کشورها باید برای حفظ برجام تلاش کنند و فرانسه کاملا به این توافق پایبند است.

وی، پایبندی به برجام را باعث تقویت اعتمادسازی دانست و گفت: دولت فرانسه همه تلاش خود را بکار گرفته تا بانک‌ها و تجار بتوانند روابط خود را با ایران تقویت کنند.

رئیس‌جمهور فرانسه، تداوم گفت‌وگوهای سازنده میان کشورها، به‌ویژه در منطقه را برای تقویت ثبات و امنیت آن از سیاست‌های پاریس برشمرد و گفت: ما در یک موضع میانجی‌گرانه دنبال کاستن از فعالیت‌های خصمانه در منطقه و تقویت ثبات هستیم.

مکرون همچنین ابراز امیدواری کرد که هرچه سریع‌تر درگیری‌ها در یمن و سوریه پایان یابد و امنیت به این کشورها بازگردد.

رئیس‌جمهور فرانسه از روحانی دعوت کرد که برای شرکت در نشست بین‌المللی آب و هوا و گفتوگوی مشترک در این زمینه، اواخر آذر به پاریس سفر کند.

منبع: tasnimnews.com

ارسال دیدگاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..