پنج شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ ۱۳ دسامبر ۲۰۱۸
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

سید حسن می‌تواند فقیه خاندان خمینی بعد از امام باشد. هیچکدام از نوه‌های امام در این مسیر گام بر نداشته‌اند و تنها سید حسن خمینی است که مسیر فقاهت را در پیش گرفته است.
سید حسن می‌تواند فقیه خاندان خمینی بعد از امام باشد. هیچکدام از نوه‌های امام در این مسیر گام بر نداشته‌اند و تنها سید حسن خمینی است که مسیر فقاهت را در پیش گرفته است.
 امروز چهلمین سالگرد درگذشت سید مصطفی خمینی پسر ارشد امام خمینی است. رهبر فقید انقلاب، سید مصطفی را امید اسلام می‌دانست. امیدی که اما در سال ۵۶ درست یک سال قبل از پیروزی انقلاب اسلامی درگذشت.

بسیاری بر این باور بودند که سید مصطفی شبیه ترین عضو خاندان خمینی به امام بود. کسی که می‌توانست بعدها به کرسی مرجعیت شیعه تکیه بزند.

در زمانی که هر دو فرزند پسر رهبرفقید انقلاب درگذشته اند زعامت خاندان بزرگ خمینی به سید حسن خمینی رسیده است. کسی که مانند  عموی خود« آیت‌الله مصطفی خمینی» میراث دار شخصیت کاریزماتیک امام خمینی است.

سید حسن  هم از نظر چهره کاریزماتیک هم از نظر بیان و هم قدرت علمی شباهت فراوانی به پدربزرگ خود دارد. سید حسن خمینی در این سال‌ها تلاش کرد تا یک چهره علمی و حوزوی از خود بسازد. سید حسن به سرعت پله‌های ترقی را طی کرد و توانست در اوج جوانی از یک طلبه تبدیل به یکی از استادان حوزه علمیه قم شود. امروز برخی در حوزه علمیه او را 'آیت‌الله' خطاب می‎‌کنند و حتی بعضی از طرفدارانش به وی لقب'علامه' داده‌اند.

سید حسن خمینی در مسیر

همین رشد علمی باعث شده است تا بسیاری سید حسن را شبیه ترین فرد از خمینی‌ها به امام بدانند. در این میان حتی بسیاری بر این باور هستند که او در فقه و مسائل حوزوی در مسیر عموی خود یعنی سیدمصطفی خمینی گام برداشته است.

تولیت حرم امام خمینی که در اوج جوانی تبدیل به یکی از اساتید حوزه علمیه قم شده است، روزهای خود را به تدریس، تعلیم و تحقیق می‌گذراند و هرچه بیشتر به جایگاه مرجعیت دینی نزدیک می‌شود. او از سال ۹۰ تدریس خارج فقه را آغاز کرده است. وی در طول دوره تحصیل خود از محضر اساتیدی چون مرحوم آیت الله العظمی فاضل لنکرانی، مرحوم آیت الله سلطانی طباطبایی و مرحوم آیت الله پایانی و حضرات آیات عظام وحید خراسانی، سید موسی شبیری زنجانی، جوادی آملی، موسوی اردبیلی، محمد مؤمن، گرامی قمی، سید علی محقق داماد، میرزا یدالله دوزدوزانی،رضا استادی و یحیی انصاری شیرازی تلمذ کرده است.

سید حسن خمینی می‌تواند تبدیل به فقیه خاندان خمینی بعد از امام شود. درگذشت سید مصطفی اجازه نداد، خمینی‌ها رنگ یک فقیه دیگر را به خود ببینند. پدر سید حسن یعنی سید احمد خمینی نیز ترجیح داد در فضای بعد از انقلاب در کنار پدر باشد تا اینکه به سراغ درس و بحث برود.

حالا سید حسن می‌تواند فقیه خاندان خمینی بعد از امام باشد. هیچکدام از نوه‌های امام در این مسیر گام بر نداشته‌اند و تنها سید حسن خمینی است که مسیر فقاهت را در پیش گرفته است.

استاد جوان حوزه علمیه می‌خواهد بیت امام خمینی را احیا کند اما در این راه مشکلات فراوانی پیش روی اوست از جمله  کسانی که سعی می‌کنند به جامعه این گونه القا کنند که سید حسن تنها نام خمینی را یدک می‌کشد و نوه‌های واقعی امام کسان دیگری هستند. آنها 'سیدحسن خمینی' را 'سیدحسن مصطفوی' خطاب می‌کنند تا با این کنایه به وی بگویند وی مسئول و ادامه دهنده راه امام نیست.

در این میان البته می‌شود گفت هرچقدر او از نظر فقهی در مسیر عموی خود گام بر می‌دارد از نظر شخصیتی و رفتار شباهت فراوانی به امام موسی صدر دارد. می‌شود گفت که که سید حسن خمینی ترکیبی از امام موسی صدر و سیدمصطفی خمینی است.

منبع: عصر ایران

ارسال دیدگاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..