یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ ۱۶ دسامبر ۲۰۱۸
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در نشست فوق‌العاده سازمان همکاری اسلامی در استانبول گفت: تصمیم ترامپ در خصوص قدس از منظر تاریخی، حقوقی و اخلاقی فاقد اعتبار است.
رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در نشست فوق‌العاده سازمان همکاری اسلامی در استانبول گفت: تصمیم ترامپ در خصوص قدس از منظر تاریخی، حقوقی و اخلاقی فاقد اعتبار است.

به گزارش امروز آنلاین، اردوغان روز چهارشنبه در این نشست با بیان این که تصمیم ترامپ در خصوص به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم اسرائیل و نیز طرح انتقال سفارت این کشور به قدس تنها جهت مجازات فلسطینی های تحت اشغال اتخاذ شده است.

وی تاکید کرد: از سال ۱۹۴۷ تاکنون اسرائیل گام به گام به اشغال سرزمین فلسطین ادامه می دهد و این امر غیرقانونی همچنان ادامه دارد.

وی اسرائیل را رژیمی اشغالگر و تروریست خواند و اظهار کرد: سرزمین فلسطین تجزیه شده است.

اردوغان با بیان این که هر کسی به قدس رفته باشد، می‌داند که این شهر اشغال شده است، اضافه کرد: شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی رئیس جمهوری آمریکا در تاریخ ۶ دسامبر هیچ سنخیتی با قوانین بین المللی ندارد و فاقد اعتبار است.

وی تاکید کرد: بر اساس قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل، هیچ کشوری حق ندارد سفارتخانه ای در قدس داشته باشد و از تمام کشورهایی که این تصمیم آمریکا را رد و محکوم کرده اند، تشکر می‌کنم.

رییس جمهوری ترکیه با اشاره به استقبال پاپ از این تصمیم کشورهای اسلامی در زمینه قدس گفت: از تمام برادران کشورهای مختلف که با دعوت اینجانب برای انسانیت به اینجا آمده اند، قدردانی می‌کنم.

وی اضافه کرد: از تمامی کشورهایی که این تصمیم نامشروع را نپذیرفته اند، تشکر می کنیم و تا کنون با تمامی مقامات کشورهایی که تماس تلفنی برقرار کرده ام، موضع قطعی ما در مورد قدس را تایید کرده اند و کشورهای اسلامی نیز تصمیم آمریکا در مورد قدس را به کل رد کرده اند

وی ادامه داد: به من می گویند که چرا اسرائیل را رژیمی اشغالگر و تروریست می خوانی؟ در حالی که سربازان تروریست کودک ۱۰ ساله را دستگیر کرده و در داخل قفس فلزی می اندازند، چگونه اعتراض نکنم؟

وی همچنین گفت: در یک سو چشم های کودک ۱۴ ساله را بسته و با قنداق اسلحه ضربانی به او می زنند و در سویی دیگر یک دختر بچه را در آغوش مادرش گریه می کند، مادرش را می زنند و بچه را از دستش می گیرند و در چنین وضعیتی، آیا کسی که این کار را می کند، اشغالگر نیست؟ تروریست نیست؟

وی با بیان این که این وضعیت را به نوع دیگری نمی توان توضیح داد، افزود: اگر کسی انسان باشد و وجدان داشته باشد، باید از این تصاویر درس لازم را بگیرد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، در این نشست، علاوه بر رییس جمهوری ایران، محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، الهام علی اوف رییس جمهوری آذربایجان، محمداشرف غنی رییس جمهوری افغانستان، شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر، عبدالله دوم پادشاه اردن، حضور دارند.

در این نشست، سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی ضمن سخنرانی در دفاع از قدس، آخرین مواضع کشور خود را در خصوص اقدام رییس جمهوری آمریکا در خصوص شناسایی قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و نیز انتقال سفارت آن کشور به بیت المقدس اعلام می کنند.

روز گذشته کارشناسان ارشد کشورهای سازمان همکاری اسلامی پیش نویس بیانیه این نشست را تنظیم کردند و این بیانیه در نشست وزرای امور خارجه صبح امروز چهارشنبه در سالن لطفی کردار استانبول برگزار و نهایی شد.

پس از نشست سران، بیانیه نهایی نشست فوق العاده کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی ارائه و موضع این تشکیلات اسلامی اعلام خواهد شد.

هیات رسمی جمهوری اسلامی ایران به ریاست دکتر حسن روحانی رییس جمهوری و دکتر محمدجواد ظریف دیشب جهت شرکت در این نشست فوق العاده وارد استانبول شد.

در این نشست مقامات ۵۶ کشور شرکت کرده اند و تا کنون روسای جمهوری و نخست وزیران بیش از ۲۰ کشور اسلامی از جمله ایران، فلسطین، اردن، قطر، پاکستان، کویت، اندونزی، مالزی، آذربایجان، لیبی، سومالی، سودان، لبنان، گینه، افغانستان، بنگلادش، توگو، عمان و یمن وارد استانبول شده اند.

کشورهای مصر، بحرین و امارات متحده عربی در سطح وزیر خارجه در نشست حضور دارد و عربستان سعودی نیز وزیر امور اسلامی خود را برای حضور در نشست اعزام کرده است.

بنا به دعوت ریاست سازمان همکاری های اسلامی، نماینده بخش ترک نشین قبرس و نیکولاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا و هیاتی از روسیه، آفریقای مرکزی، تایلند و بوسنی و هرزگوین به عنوان میهمان در این اجلاس حضور خواهند داشت.

منبع: irna.ir

ارسال دیدگاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..