پنج شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ ۱۸ اکتبر ۲۰۱۸
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

ادعاهای جدید نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل علیه ایران، واکنش سریع نماینده ایران در سازمان ملل و انصارالله را در پی داشت.
ادعاهای جدید نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل علیه ایران، واکنش سریع نماینده ایران در سازمان ملل و انصارالله را در پی داشت.
ادعاهای جدید نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل علیه ایران، واکنش سریع نماینده ایران در سازمان ملل و انصارالله را در پی داشت.
«نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان مللی طی اظهاراتی گفت: ما علاوه بر موضوع هسته‌ای بر موضوع موشکی ایران هم متمرکز هستیم.

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل، با نمایش بقایای موشکی که حوثی‌ها به ریاض، پایتخت عربستان سعودی شلیک کردند ایران را به نقض تعهدات بین‌المللی متهم کرد.‌

وی گفت: گزارشی که سازمان ملل منتشر کرده نشان می‌دهد که ایران برای حوثی‌ها در یمن سلاح ارسال کرده است.

هیلی ایران را به بی‌ثبات‌سازی خاورمیانه متهم کرد و گفت آن چه از بررسی بقایای موشک برمی‌آید می‌تواند به عنوان «شواهد انکارناپذیر» نقض تعهدات بین‌المللی ایران و تلاش نافرجام ایران برای لاپوشانی این موارد تلقی شوند.‌

وی گفت موشک شلیک شده به ریاض نشان گروه صنعتی شهید باقری را داشته است.

هیلی در در یک کنفرانس مطبوعاتی در پایگاهی نظامی با ارجاع به گزارش دبیر کل سازمان ملل درباره توافق هسته‌ای، گفت فعالیت‌های موشکی ایران نقض تعهدات بین ‌المللی این کشور است.‌

نیکی هیلی می‌گوید دو گواه غیرقابل‌انکار نشان می دهد که ایران تامین‌کننده موشک حوثی‌ها از یمن به عربستان بوده است. یکی اینکه ‌اثری از ادوات تثبیت‌کننده در بقایای این موشک کوتاه‌برد نیست. به گفته او تنها موشک کوتاه‌برد جهان که این ادوات را ندارد، موشک قیام ایران است.‌

وی افزود: دو این‌که نشانی شبیه  گروه صنعتی شهید باقری روی بقایا هست.‌

هیلی در ادامه گفت: نمی‌توان اجازه داد رفتارهای خلاف قانون ایران ادامه پیدا کند.

وی افزود: در این انبار، شواهد ملموسی درباره سلاح‌های غیرقانونی ایران وجود دارند که از حملات مستقیم آنها به شریکان ما جمع‌آوری شده‌اند. پشت سر من، یکی از نمونه‌های این حملات دیده می‌شود. اینها قطعات بازیابی‌شده موشک‌هایی هستند که حوثی‌ها از یمن به سمت عربستان سعودی شلیک کرده‌اند.

وی در ادامه ادعاهای خود گفت: ایران تهدیدی علیه امنیت و صلح تمام جهان است. ما از همه ملت‌ها می‌خواهیم به ما بپیوندند و در برابر این تهدید جهانی، جبهه‌ای متحد تشکیل دهند.

واکنش خوشرو به اتهامات نیکی هیلی
ایسنا: در پی کنفرانس مطبوعاتی سفیر آمریکا در سازمان ملل و تلاش وی برای ارائه برخی مدارک ساختگی در متهم کردن ایران به ارسال موشک به یمن، نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای مطبوعاتی،این اتهامات را قویاً رد کرد و این اقدام را در ادامه سیاست‌های خصومت‌آمیز و مغرضانه دولت آمریکا علیه ایران دانست.

متن این بیانیه به شرح زیر است: بدنبال طرح اتهامات بی‌پایه دولت آمریکا بر ضد جمهوری اسلامی ایران طی ۱۰ ماه گذشته، امروز بار دیگر سفیر آمریکا در سازمان ملل ایران را به ارسال موشک به یمن متهم کرد؛ اتهام بی‌اساسی که ما قویاً آن را رد کرده و در عین حال، آن را نشانه بارزی از نقش مخرب، تحریک‌آمیز و غیرمسئولانه آمریکا می‌دانیم. شواهد و مدارک ادعائی که امروز به نمایش گذاشته شد، مثل مدارک جعلی و ساختگی است که آمریکا در گذشته در مناسبت‌های دیگر نیز ارائه کرده است.

دولت آمریکا برای تعقیب اهداف مخرب خود در منطقه، در صدد فریب مستمر افکار عمومی جهاناست به نحوی که رئیس جمهور آمریکا بلافاصله چند ساعت پس از اصابت موشک به ریاض، حتی قبل از طرح چنین اتهامی توسط عربستان، ایران را در این رابطه متهم کرد. همچنین در ماه گذشته سفیر آمریکا در سازمان ملل خواستار اقدام بین‌المللی علیه ایران در خصوص حمله موشکی مذکور گردید.

در حالی که ایران موشکی به یمن ارسال نکرده، این جار و جنجال ها فقط برای سرپوش گذاشتن بر اقدامات ماجراجویانه آمریکا در منطقه، شامل حمایت افسار گسیخته و ظالمانه از رژیم صهیونیستی است. تصادفی نیست که این اتهامات سفیر آمریکا در سازمان ملل، درست دو روز پس از ادعای نامبرده در مصاحبه با سی ان ان صورت می‌گیرد که وی طی آن مدعی شد جنگ مشترک ما و متحدان منطقه‌ای مانعلیه ایران بسیار مهمتر از مصائب فلسطینیان و شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل است.

این اتهامات همچنین با هدف سرپوش نهادن بر جنایات جنگی عربستان سعودی در یمن با مشارکت و حمایت همه جانبه آمریکا مطرح می‌شود. به علاوه، این اقدامات در پی انحراف توجه جامعه جهانی و منطقه از تجاوز نافرجام علیه مردم مظلوم یمن است که تاکنون به کشتار بیش از ده هزار نفر غیرنظامی، آوارگی بیش از سه میلیون نفر، نابودی زیرساخت‌های یمن و سیستم بهداشتی آن منجر شده و همانگونه که سازمان ملل هشدار داده، این کشور را در آستانه بزرگترین قحطی و گرسنگی جهان طی دهه‌های اخیر قرار داد ه است.

ایران ضمن تأکید بر حق مردم یمن در دفاع مشروع از خود علیه تجاوز، مجدداً اعلام می‌نماید بحران یمن به هیچ وجه راه حل نظامی ندارد. جمهوری اسلامی ایران ضمن یادآوری ارائه طرح صلح‌اش به دبیرکل سازمان ملل در سال ۲۰۱۵ برای حل مسالمت‌آمیز بحران یمن، مجدداً آمادگی خود را برای هرگونه کمک جهت تحقق این هدف اعلام می‌دارد.

پاسخ انصارالله به اتهامات آمریکا علیه ایران

خبرگزاری ایرنا: رئیس شورای عالی انقلاب یمن ضمن رد اتهامات آمریکا درخصوص ایرانی بودن موشک های بالستیک شلیک شده به عربستان، تاکید کرد: آمریکا انواع سلاح های ممنوعه را در اختیار ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان قرار داده است.

«محمد علی الحوثی» در صفحه توئیتری خود نوشت: اگر براساس ادعای آمریکایی ها، موشک های ما از ایران تامین می شد، از تهران (برای مقابله با بمباران ائتلاف عربی) پدافند موشکی می گرفتیم.

الحوثی در بخش دیگری از تویئت خود تصریح کرد: بسیار خنده دار است، این سخنان را آمریکایی هایی بر زبان می رانند که متجاوزان به یمن را به سلاح های ممنوعه تجهیز کرده اند و کمر به قتل ملت یمن بسته اند.

رئیس شورای عالی انقلاب یمن در بخش دیگری از سخنانش افزود: آمریکا در تمامی عرصه های سیاسی و نظامی در جنگ یمن شکست خورده است و این امر نشان می دهد که تسلیحات آمریکایی از جمله سامانه موشکی 'پاتریوت' و دیگر سلاح های آنها کارآیی خود را از دست داده است.

«عبدالمالک العجری» یکی از اعضای شورای سیاسی انصارالله یمن نیز در توئیتی یادآور شد: «پس از گذشت سه سال از جنگ (یمن) ناگهان آمریکا، اسنادی از حمایت ایران از حوثی‌ها پیدا می‌کند».

وی در ادامه نوشت: «آمریکا تاکنون از موشکی هایی که از یمن شلیک شده، مدرکی به دست نیاورده است، موضوع روشن است. آمریکایی‌ها برای انحراف (افکار عمومی) جهان عرب از موضوع بیت‌المقدس و (ممانعت) از خشم آنها نسبت به اسرائیل، می خواهند ایران هراسی کنند.»

این اظهارات درپاسخ به سخنان ضد ایرانی «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در شورای امنیت صورت می گیرد.

هیلی با حضور در وزارت دفاع آمریکا و بدون اشاره به حمایت‌های تسلیحاتی بی‌دریغ واشنگتن از عربستان سعودی برای کشتار مردم یمن، ایران را به تجهیز جنبش انصارالله در حمله موشکی به ریاض متهم کرد.

این اقدام با واکنش فوری «غلامعلی خوشرو» نماینده ایران در سازمان ملل متحد روبرو شد.
وی با رد مجدد ادعای ارسال موشک به یمن، آن را نشانه بارزی از نقش مخرب، تحریک‌آمیز و غیرمسئولانه آمریکا دانست.
واکنش ظریف به نمایش تبلیغاتی نماینده آمریکا در سازمان ملل

توئیت ظریف: وقتی که من در سازمان ملل بودم این نمایش و آنچه به بار آورد را دیدم.

واکنش ایران و انصارالله به اظهارات نیکی هیلی

منبع: مهر

ارسال دیدگاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..