دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۲۲ آوریل ۲۰۱۹
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری مطرح کرد:

سخنگوی قوه قضاییه در واکنش به تحریم‌های جدید وزارت خزانه‌داری آمریکا علیه برخی شخصیت های حقیقی و حقوقی در ایران، تحریم شدن از سوی آمریکا را نمره مثبتی در کارنامه مردم کشورمان دانست و به سوالات مختلف خبرنگاران در موضوعات قضایی پاسخ داد.
سخنگوی قوه قضاییه در واکنش به تحریم‌های جدید وزارت خزانه‌داری آمریکا علیه برخی شخصیت های حقیقی و حقوقی در ایران، تحریم شدن از سوی آمریکا را نمره مثبتی در کارنامه مردم کشورمان دانست و به سوالات مختلف خبرنگاران در موضوعات قضایی پاسخ داد.

به گزارش امروز آنلاین، حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضاییه در یکصد و بیست و سومین نشست خبری‌اش با خبرنگاران اظهار کرد: مثل چنین روزهایی بود که پهلوی دوم از کشور فرار کرد. صدای انقلابی مردم در گوش‌مان است که «دیو چو بیرون رود فرشته درآید». در هفته‌های اخیر شرارت‌های آمریکا و صهیونیست‌ها را در پشتیبانی و حمایت از  ایجاد اغتشاشات در کشور داشتیم. احساس کرده بودند که می‌توانند بر موج اعتراضات مردم سوار شوند؛ عواملی از خودشان را تحریک کردند که در بین صفوف مردم وارد شوند و خساراتی وارد کنند و احیانا افرادی در این ماجرا کشته شوند.

وی افزود: در این زمینه دو چیز مشخص شد و آن دشمنی‌های آمریکا و مترصد بودن به این‌که از هر چیزی برای ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی ایران استفاده می‌کنند؛  فضای مجازی یکی از این فرصت‌ها بود که از آن بهره گرفتند. نکته دوم این بود که مردم عزیز ما هوشیارند و به محض این‌که متوجه شدند که  نقشه دشمن ایجاد آشوب است، به کمک نیروهای نظامی و انتظامی صف خودشان را از اغتشاشگران جدا کردند و میلیون‌ها نفر در استان‌های مختلف با حضورشان بار دیگر  با رهبر خود پیمان بستند و به دشمنان فهماندند  که هیچگاه در صف دشمن قرار نمی‌گیرند و اعتراص خودشان از آمریکا را اعلام کردند.

تحریم‌ شدن از سوی آمریکا برای مردم ما نمره مثبتی است

وی تاکید کرد: موضوع دیگر بی‌حیایی آمریکا بود که به بهانه‌هایی تحریم‌هایی را علیه شخصیت‌های ایران از جمله رییس قوه قضاییه اعلام کرد. آمریکای فلک‌زده نمی‌داند که مردم ما از دولتمردان آمریکا _ که طی چند دهه انواع ظلم‌ها را به ایران کردند _ آنقدر تنفر دارند که اگر از ناحیه آمریکا ولو در لفظ در تحریم قرار گیرند، نمره مثبتی در کارنامه‌شان و لکه ننگی برای آمریکا ثبت می‌شود ؛ لذا اگر مردم مسرور نباشند از این جهت که افرادی اسم‌شان در لیست تحریم آمریکا قرار می‌گیرد ، قطعا بدانند که هیچ نگرانی ندارد که به کشورهای غربی سفر نکنند.

مجموع بازداشتی‌های تهران تا امروز ۵۵ نفر بود

.... به گزارش ایسنا، محسنی اژه‌ای در ادامه یکصد و بیست و سومین نشست خبری‌اش با خبرنگاران  با بیان این‌که «در خصوص اغتشاشات اخیر یکی از موارد نقش و حمایت‌های دشمن بود که عوامل این موضوع توسط نیروهای اطلاعاتی، امنیتی و انتظامی تحت تعقیب است»، ادامه داد: عوامل دیگر در این مساله نیز یا شناسایی شدند و یا در حال شناسایی هستند و طبق قانون با آن‌ها برخورد می‌شود. مردمی هم که به خیابان آمده بودند و دشمنی نداشتند و حتی خواسته‌هایی داشتند از همان ابتدا تاکید شد که نیروهای امنیتی در برخورد با آن‌ها مراقب باشند تا احیانا اگر جوانی فریب خورده حرفی زند اما پرچمی آتش نزد، تخریبی نکرد، مسجد و حسینیه و مغازه مردم را آتش نزد، به کسی آسیب نرساند و کسی را زخمی نکرد، جدا کنند و دستگیر نشود.

وی افزود: اگر هم در اغتشاشات خیابانی دستگیری صورت گرفت تاکید شد که در ابتدا به زندان نروند تا سوء سابقه هم برایشان درست نشود؛ چراکه افرادی ممکن است دستگیر شوند که فریب خورده، بیگناه و مجرم باشند. افراد مجرم که وابسته به جایی هستند بلدند و سعی می‌کنند چهره مجرمانه خود را مخفی کنند و آدرس اشتباه بدهند. به نیروهای انتظامی و قضایی و حتی دادستان‌ها تاکید شد که اگر افراد فریب خورده، بی‌گناه و کم گناهی در این میان بود پس از شناسایی اولیه آزاد شوند در نتیجه عده‌ای قبل از معرفی به زندان و دادسرا آزاد شدند. آن‌هایی هم که به دادسرا معرفی شدند با کفالت والدین و وثیقه‌های سبک آزاد شدند.

وی خاطرنشان کرد: عده‌ای که طبق گزارش وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه به عنوان جریان ضد انقلاب و لیدر اغتشاشات شناسایی و بازداشت شدند تعدادشان در ابتدای روزهای اول تا سوم ۶۲۲ نفر بود که برای تعدادی قرار بازداشت موقت صادر شد و همچنین تعدادی با قرار کفالت آزاد شدند. مجموع بازداشتی‌های تهران تا امروز ۵۵ نفر بود و بر اساس آخرین اطلاعاتی که تا امروز دارم از کل کشور حدود ۴۰۰ نفر بازداشتی شده بودند که دیروز و امروز بخشی از آن‌ها آزاد شدند.

توضیحات سخنگوی قوه قضاییه درباره فردی که در اوین خودکشی کرد

سخنگوی قوه قضاییه درباره خودکشی فردی که در کلانتری اراک اقدام به خودکشی کرده بود نیز گفت: این فرد معتاد بود و مقداری هم موادمخدر به همراه داشت و پرونده‌ای در حوزه قضایی اراک برای او تشکیل شد که در حال پیگیری است. فردی هم در زندان اوین از بازداشتی‌های اخیر با توجه به فیلمی که هست و تصویری که برداشته شده در دستشویی اقدام به خودکشی کرد. این فرد معتاد و حدودا ۲۱ ساله. دانشجو هم نبود. در این خصوص نیز پرونده‌ای تشکیل شده، نتیجه نهایی پس از مشخص شدن اعلام می‌شود.این فرد همزمان با اغتشاشات در جمعیت دستگیر شد، اما گزارشی از این‌که همراه اغتشاشگران بوده نیامده و ثابت نشده است.

ادعای خودکشی نفر سوم و چهارم صحت ندارد

وی افزود: با تمام تحقیقاتی که انجام شد ادعای خودکشی نفر سوم و چهارم صحت ندارد. برخی نیروهای امنیتی ما با ضد انقلاب درگیر شدند و به شهادت رسیدند. در مجموع ۲۵ نفر از مردم و نیروهای خودی در خیابان کشته شدند که کشته شدنشان بواسطه تیر و اسلحه نیروهای نظامی و انتظامی نبود، سلاح‌هایی که در اختیار نیروهای انتظامی و پلیس بوده موید این مطلب است، همچنین تاکید شده بود تیراندازی نکنند، عده‌ای اصلا اسلحه نداشتند. دو نفر پدر و پسری در خودرو با ماشین آتش‌نشانی کشته شدند که در این خصوص پرونده تشکیل شده است. برخی با سلاح سرد و برخی با سلاح گرم کشته شده‌اند، این امر مشکوک است. دشمن این بار هم مانند فتنه ۸۸ قصد کشته‌سازی داشت. در رابطه با افراد بازداشتی به دادستانی‌ها تاکید شد افرادی که ضرورت ندارد در زندان باشند و تحقیقات در مورد آن‌ها تمام شده با قرار مناسب تشخیص قاضی تا روز دادگاه آزاد شوند. در خصوص افرادی ثابت شد که کسی را کشته‌اند و یا عوامل اصلی به حساب می‌آیند و با همکاری بیرونی اقداماتی را انجام دادند، که این افراد حداقل تا زمان اتمام تحقیقات و یا تا پایان محاکمه آزاد نمی‌شوند.

وی ادامه داد: در خصوص دانشجویان نیز اگر خدای نکرده یک دانشجو هم مجرم شد قرار نیست که تحت تعقیب قرار نگیرد، برای مثال اگر یک دانشجو با دوستش دعوا کرد و او را کشت چون دانشجو است نباید تعقیب شود؟ قطعا این بدون منطق است. با توجه به این‌که زمان امتحانات بود تا جایی که امکان داشت و تخلف محسوب نمی‌شد افراد آزاد شدند، آن‌هایی هم که پرونده‌شان به حدی نبود که آزاد شوند ترتیبی داده شد که بتوانند امتحان بدهند،‌ ان‌شاءالله که در امتحانات شرکت کرده باشند و از امتحان جا نمانده باشند.

در دستگیری‌های اخیر ا فقط یک فرد دو تابعیتی بازداشت شد

سخنگوی قوه قضاییه هم‌چنین خاطرنشان کرد: در دستگیری‌ها فقط یک فرد دو تابعیتی بازداشت شده بود. ایشان در حال عکس گرفتن و فیلم گرفتن بازداشت شده و تابعیت ایرانی و غیرایرانی دارد. غیر از این فرد و یا افرادی که ممکن است به دادسرا معرفی نشده باشند فرد دیگری به عنوان تبعه کشورهای دیگر در میان دستگیرشدگان وجود نداشته است.

عوامل خارج از کشور اغتشاشات هم تحت تعقیب قرار می‌گیرند

محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سوالی درباره  اتهامات افراد دستگیر شده در اعتراضات اخیر نیز گفت: برخی افراد اتهام‌شان  امنیتی و برخی اخلال در نظم عمومی بود. برخی علاوه بر این‌ها خسارت‌هایی هم به کشور وارد کردند. به هر تقدیر اتهامات این‌ها مختلف است و به آن‌ها تفهیم اتهام شده و به زندان رفته‌اند و کسی بدون تفهیم اتهام وارد زندان نمی‌شود. افرادی هم که به صورت مجازی یا غیر مجازی در خارج از کشور اقدام به تشویق و تحریک افراد برای اغتشاشات می کردند قرار شده است از طریق اینترپل تحت تعقیب قرار بگیرند.

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر رد پای برخی مسئولان دولت سابق در آشوب‌های اخیر گفت:
همه اطلاعاتی که هست باید در قوه قضاییه رسیدگی شود و باید دید چه چیزی ثابت می‌شود. در این قضایا گاهی اوقات دشمن از تابلوی دیگری استفاده می‌کند؛ بنابراین الان برخی از این حرف‌ها را نه رد و نه تایید می‌کنم. گزارش‌هایی رسیده که باید بررسی شود تا ببینیم چه چیزی ثابت می‌شود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اعلام وجود مواد رادیواکتیو در حوله مرحوم آیت‌الله هاشمی از سوی خانواده وی و احتمال ارجاع پرونده‌ای در این زمینه به قوه قضاییه گفت:
نه تا الان پرونده‌ای در این خصوص به قوه قضاییه نرسیده است.

خاوری هنوز به رای دادگاه اعتراض نکرده است

وی هم‌چنین در پاسخ به سوالی در مورد آخرین وضعیت پرونده خاوری و رایزنی ها برای بازگشت وی و یا اعتراضی از سوی او گفت: پیش از این رایزنی‌هایی صورت گرفته و ما بارها از کانال های مختلف اقدام کرده‌ایم تا ایشان را دستگیر کنند. از پلیس اینترپل خواسته‌ایم که کمک کند. بدنبال این هستیم که وی به کشور برگردد ولی هنوز نیامده است.

سخنگوی قوه قضاییه یاداور شد: هنوز وی  به رای دادگاه اعتراض نکرده و به دلیل این‌که در خارج از کشور است فرصت اعتراضش ۲۰ روز نیست و  دو ماه است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که جواد لاریجانی اعتراضات اخیر را به مسایل اقتصادی نسبت داد اما اقای روحانی مسایل غیراقتصادی را مطرح کرده است گفت: 
این‌که آن آقایان چه گفتند اطلاعی ندارم. اما اگر اعتراضی در چارچوب قانون باشد ایرادی ندارد، در کل اعتراضاتی که صورت گرفت بیشتر مسایل اقتصادی بوده است.

به گزارش ایسنا محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سوالی درباره فیلمی که اخیرا مرتبط با مجلس خبرگان منتشر شد و احتمال خروج آن از آرشیو صداوسیما گفت:
ممکن است حتما برخی از فیلم‌ها علاوه بر آرشیو صداوسیما جای دیگری هم باشد. مثلا  همین الان جلسات مجلس و خبرگان ضبط می‌شود و این نیست که فقط در آرشیو صداوسیما باشد، اما این‌که معمولا اگر سند و صوتی طبقه‌بند شده که نباید افشا شود، منتشر شود، تعقیب خواهد شد. در مورد ویدیو اخیر هنوز قوه قضاییه وارد نشده است و به طور طبیعی در این‌گونه موارد ابتدا سیستم‌های اطلاعاتی وارد می‌شوند و بررسی می‌کنند.

سخنگوی قوه‌قضاییه در پاسخ به سوالی مبنی بر شکایت سازمان دیده‌بان شفافیت و احمد توکلی علیه مسئولان بانک مرکزی و وزارت تعاون در خصوص موسسات مالی گفت:
از آن تشکیلات گزارشی رسیده است اما این‌که این مقامات احضار یا دعوت شدند، اطلاع ندارم. وزارت تعاون سابق و فعلی در مورد تشکیل تعاونی‌های اعتبار و عدم نظارت و رها شدن‌شان، باید پاسخگو باشند. مگر می‌شود به این همه تعاونی مجوز داده شود و بعد هم از مجوز خودشان تخطی کنند و هیچ اقدام و نظارتی صورت نگیرد.

وی افزود: در حال حاضر مسئله تعاونی‌های اعتباری در سه قوه مطرح و از هر قوه نمایندگانی تعیین شده و هر هفته حداقل یک جلسه تشکیل می‌شود و بانک مرکزی هم به طور جد به میدان آمده است. در هفته گذشته، یک کارگروهی تشکیل شد تا بر اجرای تصمیمات اتخاذ شده، نظارت کنند. چون مردم می‌گفتند تصمیمات اتخاذ شده وقتی به بانک می رویم، اجرا نمی‌شود. کار دیگری که در دستور کار قرار گرفت، این است که آیا واقعا اموالی وجود دارد که تاکنون شناسایی نشده است؟ از همه جا کمک خواسته شده اموال این افراد تا حد مقدور شناسایی شود. در حال حاضر کار سنگینی در رابطه با شناسایی تعقیب اموال صورت می گیرد و قرار شده بانک مرکزی خط اعتباری‌هایی را در ازای اموال شناسایی شده، اختصاص دهد. امیدواریم در آینده مبلغ بیشتر و به افراد بیشتری پرداخت شود و نهایت کار در این ارتباط صورت می‌گیرد. ان‌شاءالله این موسسات عبرتی برای بخش‌های نظارتی داخلی باشد.

قوه قضائیه قصد ندارد جلوی اقدامات مفید سایبر را بگیرد

وی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات معاون قضایی دادستان مبنی بر تذکر به مسئولان وزارت اطلاعات در خصوص کانال‌های تلگرامی و احتمال اهمال در این زمینه نیز گفت: شاید این حرف تکراری باشد. ما بر این اعتقاد بوده و هستیم که از فناوری‌های نوین باید درست استفاده شود، از پیام‌رسان‌ها هم باید استفاده شود، اما دلیل بر آن نیست که مدیریت و کنترل در این موارد که در خارج از کشور اداره می‌شود، صورت نگیرد. در هیچ کشوری اجازه نمی‌دهند که از طریق فضای مجازی تسلطی صورت گیرد. ما ارزش‌های متفاوتی داریم. همه قبول دارند فضای مجازی رها شده امروز حقیقتا موجب مفسده فراوانی است که شامل مفسده امنیتی، اخلاقی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی شده است.

محسنی اژه‌ای افزود: بسیاری از کلاهبرداری‌ها و جرایم سنگین اقتصادی و حتی فروش مواد مخدر یا لجن پراکنی‌ها از طریق فضای مجازی بوده است؛ آیا با وجود این همه مفسده وخلاف قانون که در انظار مردم صورت می‌گیرد نباید اقدامی کرد؟ شورای عالی فضای مجازی گفت ما سیاستگذاری و مدیریت می‌کنیم. قوه قضائیه قصد ندارد محدودیت ایجاد کند و جلوی اقدامات مفید سایبر را بگیرد. ما ادعای بالاتر داریم. معتقدیم سرویس‌هایی که در داخل داریم کم است، اما باید فساد و جرم در  فضای سایبر کاهش یابد.

منبع: isna.ir

ارسال دیدگاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..