سه شنبه ۶ فروردین ۱۳۹۸ ۲۶ مارس ۲۰۱۹
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

جهان انرژی در ۲۴ ساعت گذشته شاهد تحولات گوناگونی از جمله حمل رایگان نفت ایران به هند، تصمیم گرجستان برای خرید گاز از جمهوری آذربایجان به جای روسیه، تایلند پیشرو در انرژی های تجدیدپذیر در جنوب شرق آسیا و برگزاری بزرگترین مناقصه نفت و گاز آمریکا بوده است.
جهان انرژی در ۲۴ ساعت گذشته شاهد تحولات گوناگونی از جمله حمل رایگان نفت ایران به هند، تصمیم گرجستان برای خرید گاز از جمهوری آذربایجان به جای روسیه، تایلند پیشرو در انرژی های تجدیدپذیر در جنوب شرق آسیا و برگزاری بزرگترین مناقصه نفت و گاز آمریکا بوده است.

به گزارش امروز آنلاین، سه منبع آگاه خبر دادند که ایران قصد دارد تخفیف بیشتری روی هزینه حمل نفت خود به هند اعمال کند و در عوض، دهلی نو میزان واردات خود را افزایش دهد، زیرا ایران به عنوان عضو اوپک، می خواهد سهم خود را از بازار آسیا افزایش دهد.

ایران در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ میلادی، میزان تخفیف بر کرایه حمل نفت را از ۸۰ درصد به ۶۲ درصد کاهش داده بود، اما اکنون این کشور ۱۰۰ درصد تخفیف بر هزینه حمل این کالا به هند در نظر گرفته است.

در عوض در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ میلادی پالایشگران هندی حدود ۵۰۰ هزار بشکه در روز نفت از ایران خریداری می کند.

**سکوهای نفتی بریتیش پترولیوم در جمهوری آذربایجان امسال تعطیل نمی شود

رویترز به نقل از رئیس منطقه ای شرکت انگلیسی بی. پی در جمهوری آذربایجان، گرجستان و ترکیه اعلام کرد: این شرکت که از میدان های نفت و گاز زیادی در جمهوری آذربایجان بهره برداری می کند، قصد ندارد در سال ۲۰۱۸ میلادی سکوهای نفتی خود را به علت فعالیت تعمیر و نگهداری تعطیل کند، حتی تصمیم دارد در پروژه های جدید سرمایه گذاری کند.

شرکت بی. پی، بهره بردار میدان های نفتی آذری - چراغ - گونشلی و میدان گازی شاه دنیز در جمهوری آذربایجان است.

**گرجستان فقط از جمهوری آذربایجان گاز می خرد، نه از روسیه

به گزارش پایگاه خبری اویل پرایس، وزارت اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان در ماه ژانویه تایید کرد که این کشور در سال ۲۰۱۸ میلادی از روسیه هیچ محموله گازی نخواهند خرید و در عوض ۹۹٫۶۵ درصد از ۲ میلیارد و ۶۸۹ میلیون متر مکعب گاز مصرفی خود را از جمهوری آذربایجان تهیه خواهد کرد.

این اقدام، از ادامه تغییر سیاست های انرژی گرجستان حکایت دارد که سال ها پیش آغاز شد.

روسیه که گاز خود را از مسیر ترانزیتی گرجستان به ارمنستان می فرستد،۱۰ درصد از این گاز را به گرجستان می داد، اما در حال حاضر، مسکو قصد دارد معادل پولی آن را به تفلیس بدهد که به نظر می رسد به دلیل نوسانات ارز، این تصمیم به سود گرجستان نباشد.

**تایلند پیشرو در انرژی های تجدیدپذیر در جنوب شرق آسیا

به گزارش رویترز، «اما کولینز»، مدیرعامل وایند انرژی هلدینگز، بزرگترین بهره بردار انرژی های بادی در تایلند اعلام کرد که این شرکت قصد دارد علاوه بر باد، در زمینه های دیگر از جمله انرژی خورشیدی، هیدرو و بیومس سرمایه گذاری کند.

به گفته کولینز، در سال جاری میلادی پنج مزرعه بادی هر یک به ظرفیت ۹۰ مگاوات به بهره برداری خواهد رسید و به این ترتیب، این شرکت ظرفیت تولید برق از طریق انرژی های تجدیدپذیر را، به ۷۲۰ مگاوات خواهد رساند.

تایلند تا سال ۲۰۳۶ میلادی به ظرفیت تولید ۳۰۰۰ مگاوات برق از انرژی باد خواهد رسید که این میزان در سال ۲۰۱۷ میلادی ۶۱۵ مگاوات بوده است.

این کشور، اکنون پیشرو در انرژی خورشیدی در آسیای جنوب شرق است.

**آمریکا بزرگترین مناقصه نفت و گاز را برگزار می کند

به گزارش رویترز، دولت ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که بزرگترین مناقصه اکتشاف فراساحلی نفت و گاز در تاریخ آمریکا را ۲۱ مارس (۳۰ اسفند) برگزار خواهد کرد.

دولت این کشور قرار است ۳۱ میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار از فراساحل تگزاس، لوئیزیانا، میسیسیپی، آلاباما و فلوریدا را برای گسترش اکتشاف و تولید نفت به مناقصه بگذارد.

این اقدام همسو با سیاست ترامپ برای کاهش واردات انرژی و افزایش مشاغل در این صنعت است.

**زلزله مکزیک به تأسیسات پیمکس خسارت نزد

به گزارش رویترز، «کارلوس تروینو» مدیرعامل شرکت ملی نفت مکزیک «پیمکس» اعلام کرد: تاسیسات این شرکت در پی زلزله به بزرگی ۷٫۲ که در جنوب این کشور روی داد، زیان ندید.

تروینو در پست تویتری خود نوشت که اکنون همه چیز در تأسیسات روبه راه است. این زلزله روز جمعه (۲۷ بهمن) روی داد.

منبع: irna.ir

ارسال دیدگاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..