یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۲۱ آوریل ۲۰۱۹
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

نقض پیمان های بین المللی طی دو سال گذشته به رسمی مرسوم در کاخ سفید تبدیل شده و بر همین اساس گرچه ممکن است توافق برجام هم به فهرست این بدعهدی ها افزوده شود اما با تدبیر دولت و همدلی مردم می توان قطار پیشرفت ملی را از ایستگاه برجام بدون آمریکا به سلامت عبور داد.
نقض پیمان های بین المللی طی دو سال گذشته به رسمی مرسوم در کاخ سفید تبدیل شده و بر همین اساس گرچه ممکن است توافق برجام هم به فهرست این بدعهدی ها افزوده شود اما با تدبیر دولت و همدلی مردم می توان قطار پیشرفت ملی را از ایستگاه برجام بدون آمریکا به سلامت عبور داد.

به گزارش امروز آنلاین، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، گمانه زنی ها درباره تصمیم رییس جمهوری آمریکا همزمان با نزدیک شدن تاریخ اعلام این تصمیم هر روز پررنگ تر و ضدونقیض تر از گذشته در محافل سیاسی و رسانه ای داخلی وخارجی پیگیری می شود. گمانه هایی که امکان خروج واشنگتن از توافق برجام را قوی دانسته و به تحلیل و تفسیر واکنش های پس از این خروج می پردازد.

بر اساس بخشی از توافق برجام رییس جمهوری آمریکا در یک بازه زمانی مشخص تعلیق تحریم های هسته ای علیه ایران را تایید می کند. این تایید در زمان «باراک اوباما» رییس جمهوری پیشین کاخ سفید بدون نگرانی و اما و اگر خاصی صورت می گرفت.

«دونالد ترامپ» تاجر پیشه اما هم در دوران پیش از ریاست جمهوری و هم در یک سال و چند ماه پس از حضور در کاخ سفید، شمشیر علیه این توافق بین المللی را از رو بسته است. این میان خوش رقصی برخی رقیبان دور و نزدیک ایران هم در این مبارزطلبی ترامپ بی تاثیر نبوده است. میان هیاهوی رسانه ای و سیاسی که این روزها در داخل و خارج بسیار شنیده و خوانده می شود نباید چند نکته را فراموش کرد. چهار دهه پس از پیروزی انقلاب مردم ایران، در فهرست عنادورزی های منطقه ای و فرامنطقه ای علیه ایران، بدعهدی بر سر پیمان برجام، موضوع تازه و غریبی نیست. نقض توافق برجام از سوی آمریکا نه نخستین و نه آخرین نوع این رویکردها خواهد بود.

با فرض خروج ترامپ از برجام رسانه ها و چهره های سیاسی داخلی و خارجی پیش بینی و حتی پیش گویی های متعددی درباره آینده این توافق، ایران پس از این خروج و واکنش های کشورهای دیگر حاضر در توافق ارائه می دهند.

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه اما اعتقادی به مذاکره دوباره بر سر برجام ندارد، ظریف در ویدیویی که روزهای گذشته او منتشر شده به نوعی موضع رسمی دولت را ابلاغ می کند. رییس دستگاه دیپلماسی، مذاکره مجدد بر سر قیمت خانه ای که دو سال پیش فروخته شده را، منطقی نمی داند و با چنین قیاسی تلاش می کند تا اصول حرفه ای، حرفه سابق ترامپ را به او یادآور شود.

ظریف در این ویدیوی پنج دقیقه ای جنایات صدام حسین دیکتاتور پیشین عراق و حمایت های بی دریغ جهان و در راس آن آمریکا از جنایت های او را بازگو می کند تا بار دیگر رویکردهای متناقض کاخ سفید در خاورمیانه را به یاد ترامپ آورد.

تاکید ظریف بر این موضوع که ایران آغازگر حمله به هیچ سرزمینی نبوده اما توان دفاعی خود را برون سپاری نخواهد کرد همان موضع قاطعانه نظام در برابر خروج احتمالی رییس جمهوری آمریکا از برجام است.

«برای ایران برجام آخر دنیا نیست» این بخشی از نظر«علی نجفی» عضوکمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس درباره احتمال خروج آمریکا از برجام است. سخنی تامل برانگیز که با شرط و شروطی خاص می تواند مسیر آینده را از ابهام و تاریکی خارج کند. واقعیت آن است که برجام و خروج ترامپ از آن برای ایران، آخر دنیا نخواهد بود اگر در عرصه سیاسی و اقتصادی و بین المللی همدلانه و مدبرانه ظاهر شویم. تدبیر در سیاست می تواند در قالب اعتماد افزایی میان دولت و ملت تعریف شود.

اگر بپذیریم که نخستین بنیان اعتماد مردم به حاکمیت نه در ایران بلکه در سراسر جهان امید به بهبود اوضاع به دست آن حاکمیت است، پس نخستین اصل سیاست ورزی هر کنشگر سیاسی در ایران باید استحکام و استمرار چنین امیدی باشد. ایران کنونی خانواده ای را می ماند که از سوی همسایه ای زیاده خواه یا بیگانه ای سلطه طلب در معرض آسیب است. منطق حکم می کند که این خانواده با وجود تمام اختلاف های موجود در چارچوب منافع ملی به تقویت خود در همه حوزه ها اقدام کنند.

قدرت یافتن چنین خانواده ای و اشتراک صدای برآمده از کانون آن ها می تواند بذر نفاق را خشکانده و از این رهگذر منافع تمام اعضا را حفظ کند. همدلی در عرصه سیاسی که تاکید سالیان نه چندان دور رهبر انقلاب هم بوده، کیمیایی است که مس تفرقه را می تواند به طلای اتحاد بدل کند. جریان های سیاسی با سرلوحه قرار دادن این رویکرد، گرچه اختلاف ها را از یاد نمی برند اما برای رفع و حل آن ها نه از در رقابت بلکه با تکیه بر همدلی سیاسی می کوشند. تاریخ نشان داده است که هم نفاق و هم اتحاد در عرصه سیاسی، به حوزه اجتماعی و اقتصادی هم جاری شده و ثمر بخش بوده است.

تحلیلگران یکی از تبعات خروج احتمالی ترامپ از توافق برجام را بازگشت تحریم های هسته ای و سختی دادوستد تجاری با ایران می دانند. تحریم هایی که بر دغدغه های اقتصادی و مشکلات معیشتی مردم تاثیر خواهد گذاشت. این گزاره نزدیک به واقعیت است و انکار آن پاک کردن صورت مسئله خواهد بود اما با چنین فرضی هم نمی توان خروج آمریکا از برجام را نابود کننده اقتصاد ایران دانست. شرط آنکه زیاده خواهی ترامپ کمترین آسیب را بر اقتصاد ایران وارد کند، بازنگری سیاست های کلان اقتصادی در قالب حمایت و اتکا به تولید داخل از یک سو و مبارزه با قاچاق کالا از سوی دیگر است.

گرچه سرمایه گذاری های خارجی پیشرفت اقتصادی را در پی خواهد داشت اما بهبود شیوه های کسب و کار، مبارزه با رانت جویی و فساد اقتصادی، شفافیت فعالیت و ثبات در بازار ارز و دلار می تواند سرمایه گذاران داخلی را تقویت و سرمایه گذاران خارجی را برای مقابله با منش پدرخواندگی کاخ سفید وسوسه کند، نباید از یاد برد که بازار و منابع ایران، منافعی نیستند که چین وروسیه، اروپا و حتی آمریکا بتوانند به آسانی از آن عبور کنند.

تدبیر دولت و نظام در عبور از مرحله سخت ترامپ، می تواند در عرصه بین المللی یارکشی های منطقه ای و فرامنطقه ای باشد. اگر برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس به واسطه پروژه ایران هراسی سعودی زرادخانه های خود را از سلاح های آمریکایی لبریز می کنند و به مدد هیاهوی رسانه ای، ایران را همسایه خطرناکی برای خود و جهان ترسیم، ایران می تواند حوزه تعاملات خود را با دیگر کشورهای آسیای میانه و جنوب شرق آسیا گسترش دهد. از سمت غرب نیز می توان باحفظ هوشیاری ترکیه را متحد ایران دانست و از عراق و سوریه هم به عنوان متحدانی بالقوه مطمئن بود.

اعتماد افزایی در روابط دیپلماتیک با هر یک از این سرزمین ها می تواند منابع سیاسی و اقتصادی آن ها را به مرزهای ایران نزدیک کند. در آمریکا لاتین ظرفیت روابط دیپلماتیک به واسطه دیدگاه مشترک در زمینه مبارزه با سرمایه داری افسارگسیخته آمریکایی فراهم است. اتحادیه اروپا شاید در عمل شریک قابل اعتمادی برای ایران نباشد اما تکاپوی ماه های اخیر سران این اتحادیه به ویژه شرکای برجامی ایران نشان می دهد که ظرفیت بازارهای نفتی و غیرنفتی ایران برای این سرمایه گذاران قاره سبز، ارزش جنگیدن برای حفظ برجام را دارد.

منبع: irna.ir

ارسال دیدگاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..