شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸ ۲۳ مارس ۲۰۱۹
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

رئیس‌جمهور فرانسه با بیان اینکه این کشور خواهان حفظ برجام است، از همتای ایرانی‌اش خواست تهران «به طور کامل» به این توافق پایبند بماند.
رئیس‌جمهور فرانسه با بیان اینکه این کشور خواهان حفظ برجام است، از همتای ایرانی‌اش خواست تهران «به طور کامل» به این توافق پایبند بماند.

«امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه روز چهارشنبه در تماس تلفنی با همتای ایرانی‌اش، درباره توافق هسته‌ای گفت‌وگو کرده است.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، ماکرون در این تماس که یک روز پس از اعلام تصمیم دولت آمریکا برای خروج از برجام، برقرار شده، به «حسن روحانی» رئیس‌جمهور ایران گفته پاریس خواهان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است.

وی با بیان اینکه ایران باید «به طور کامل» به تعهدات خود در توافق هسته‌ای پایبند باشد، گفت وزیران خارجه ایران و فرانسه به زودی برای گفت‌وگو درباره توافق هسته‌ای و وضعیت خاورمیانه، دیدار می‌کنند.

در بیانیه دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه آمده است: «رئیس‌جمهور فرانسه و رئیس‌جمهور ایران توافق کردند که به تلاش مشترک تمام کشورهای مربوطه برای حفظ اجرای توافق هسته‌ای و حفظ ثبات منطقه، ادامه دهند.»

ماکرون که پیشتر به بهانه تلاش برای راضی کردن آمریکا به ماندن در برجام طرح «توافق ۴ ستونی» را مطرح کرده بود، بار دیگر در گفت‌وگو با روحانی گفته او هنوز خواهان توافقی گسترده‌تر بر مبنای برجام است که وضعیت پس از انقضای محدودیت غنی‌سازی در سال ۲۰۲۵ را مشخص کرده و برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران را هم محدود کند.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا روز گذشته رسما خروج این کشور از برجام را اعلام و تحریم‌های تعلیق‌شده علیه ایران را بار دیگر اعمال کرد. با این وجود، کشورهای اروپایی می‌گویند در حال بررسی ساز و کارهایی هستند که بتوان برجام را بدون حضور آمریکا و با تضمین منافع ایران، حفظ کرد. دولت جمهوری اسلامی اعلام کرده تنها در صورتی به حضور در توافق ادامه می‌دهد که منافعش ذیل برجام تضمین و تأمین شوند.

منبع: فارس

ارسال دیدگاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..